Clifford Geertz

Allikas: Vikipeedia

Clifford James Geertz (23. august 1926 San Francisco30. oktoober 2006 Philadelphia) oli ameerika antropoloog.

Geertz teenis Teises maailmasõjas USA mereväes. Pärast seda õppis ta Antioch College'is Ohios ja Harvardi ülikoolis. Ta töötas mitmes koolis enne Chicago ülikooli antropoloogia õppetooli juurde asumist aastateks 19601970. Aastast 1970 oli ta New Jersey osariigis Princetonis asuva kõrgkooli Institute for Advanced Study sotsiaalteaduste professor, kust jäi aastal 2000 pensionile emeriitprofessorina.

Ta oli sümbolilise ja interpretatiivse antropoloogia esindaja. Sümboliline antropoloogia keskendab tähelepanu sümbolite kui tegevuse juhi rollile ühiskonnas. Geertzi arvates on kultuur sümbolilises vormis väljendatud päritud mõistete süsteem, mille abil inimesed suhtlevad, põlistavad ja arendavad oma teadmist elu kohta ja suhtumist ellu. Kultuuri funktsiooniks on omistada maailmale tähendus ja muuta see mõistetavaks. Antropoloogi rolliks on püüda, mööndes täieliku edu võimatust, iga kultuuri juhtivaid sümboleid tõlgendada.

Kaasantropoloogidele suunatud, Indoneesias ja Marokos tehtud välitöödel põhinevate teoste kõrval on ta kirjutanud ka mitu laiemale publikule suunatud esseekogumikku. Geertzi kirjutised on isiku- ja kunstipärased, pigem kasutab ta näiteid ja metafoore kui lihtsaid kirjeldusi.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Clifford James Geertz valiti 1972. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]