Clifford Geertz

Allikas: Vikipeedia

Clifford James Geertz (23. augustil 1926 San Francisco30. oktoober 2006) oli ameerika antropoloog.

Geertz teenis Teises maailmasõjas USA mereväes. Peale seda õppis ta Antioch College'is Ohios ja Harvardi ülikoolis. Ta töötas mitmetes koolides enne Chicago ülikooli antropoloogia õppetooli juurde asumist aastateks 1960-1970. Aastast 1970 oli ta Princetonis, New Jerseys asuva kõrgkooli Institute for Advanced Study sotsiaalteaduste professor, kust jäi aastal 2000 pensionile emeriitprofessorina.

Ta oli sümbolilise ja interpretatiivse antropoloogia esindaja. Sümboliline antropoloogia asetab tähelepanu sümbolite kui tegevuse juhi rollile ühiskonnas. Geertzi arvates on kultuur sümbolilises vormis väljendatud päritud mõistete süsteem, mille abil inimesed suhtlevad, põlistavad ja arendavad oma teadmist ja suhtumist elusse. Kultuuri funktsiooniks on omistada maailmale tähendus ja muuta see mõistetavaks. Antropoloogi rolliks on püüda, mööndes täieliku edu võimatust, iga kultuuri juhtivaid sümboleid tõlgendada.

Kaasantropoloogidele suunatud, Indoneesias ja Marokos tehtud välitöödel põhinevate teoste kõrval on ta kirjutanud ka mitmeid laiemale publikule suunatud esseekogumikke. Geertzi kirjutised on isiku- ja kunstipärased, kasutades pigem näiteid ja metafoore kui lihtsat kirjeldust.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Clifford James Geertz valiti 1972. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]