Christian Lacroix

Allikas: Vikipeedia
Lacroix rip juillet08.jpg

Christian Lacroix (sündinud 16. mail 1951) on prantsuse moelooja.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Christian Lacroix sündis 1951. aasta 16. mail Prantsusmaa lõunaosas väikeses provintsilinnakeses nimega Arles. Tema inseneridest vanemad armastasid oma poega väga ning isa ja vanaema õpetasid teda juba lapsepõlvest peale moodi armastama.

Aastatel 19701972 õppis Lacroix kunsti Paul Valery ülikoolis Montpellier`is ning jätkas pärast Pariisi kolimist haridusteed Sorbonne`i ülikoolis. Seal sai tema tõeliseks kireks filmikunst ning tänapäevani suudab ta raskusteta meelde tuletada kõiki tolle aja populaarsemaid filme ning nendes kasutatud kostüüme. 1972. aastal võeti ta vastu Sorbonne`i ülikooli kunstiajaloo teaduskonda.

Lacroix karjäär algas tagasihoidlikult. Peale ülikoolihariduse saamist tegeles ta mitu aastat jalanõude disainimisega, aksessuaaride loomisega Hermèsi moemaja jaoks ning Guy Paulin'i assistendina. 1974. aastal abiellus Christian Lacroix Francoise Rosenthiel'ga.

1981. aastal läks paljutõotav disainer üle Jean Patou moemajja. 80-ndate alguses mäletasid kunagi kuulsat Patou moemaja vaid kõige ustavamad moejärgijad, kuid Lacroix`il õnnestus lühikese ajaga firma taas käima panna ning müügimahtusid kolmekordistada. 1987. aastal lahkus Lacroix Patou moemajast, et rajada enda moemaja. Geniaalse kunstniku esimene kollektsioon loodi Agache Co. Ltd rahalise toetuse abil. Lacroix moemajast sai üle 20 aasta esimene uus haute couture salong Pariisis.

80-ndate lõpus esitles Lacroix mitut kollektsiooni, mille värvimöllus ja paradoksaalsetes värvikooslustes võis selgelt täheldada modernistlike kunstnike mõju. 1988. aastal pälvis ta teistkordselt prestiižse „Kuldse sõrmkübara“ auhinna. 1989. aastal andis ta välja esimese prêt-à-porter kollektsiooni. 1990. aastal tuli müügile tema parfüüm "C'est La Vie" (Selline on elu), mille esitlus kujunes moemaailma suursündmuseks.

Aastatel 1989–1990 esitles Lacroix avalikkusele kollektsiooni Luxe. Alates 1990. aastast andis Lacroix moemaja välja aksessuaaride kollektsiooni, mille hulka kuulusid ka jalanõud, prillid, kübarad, käekotid, ehted, sallid ja rihmad.

Lacroix inspiratsiooniallikateks on olnud Idamaad, keskaeg ning Napoleoni valitsusperiood. Peale selle võib tema loomingus leida otseseid seoseid Välis-Mongoolia sõjamundrite ja talupoegade riietusega. 1995. aastal andis Lacroix välja uue stiilse igapäevase noorteriietuse kollektsiooni BAZAR, mida saatis tohutu edu. Samal aastal esitles disainer kodudekoori ja mööbli kollektsiooni.

Christian Lacroix'i stiil[muuda | muuda lähteteksti]

Värvid[muuda | muuda lähteteksti]

Tänu oma oskusele ühendada suurepäraste tulemustega ühendamatuid värvivarjundeid, kannab see prantsuse moelooja hüüdnime "võlupintsliga meister".

Lacroix armastab kasutada väga eredaid silmatorkavaid värve ning ootamatuid värvikooslusi. Lacroix'le on omased purpurpunased, mürkjalt-roosad, oranžid, kollased nind kõik punase, sinise ja rohelise värvi toonid. Vahel õnnestub maestrol kombineerida neid ühes riideesemes. Lacroix' riideid on kerge ära tunda ebatavalise värvilahenduse poolest. Värvimöll, mis eristab Lacroix' tooteid, on omane tema sünnikoha, Provence'i (regioon Kagu-Prantsusmaal), loodusele ja eredale päikesele.

Siluett[muuda | muuda lähteteksti]

Lacroix kasutab enamjaolt trapetsikujulisi ja püramiidjaid siluette, sellepärast on Lacroix riided pikad vabad rõivad, mis on kerged ja kaalutud. Disainerile meeldib luua ka mitmekihilisi ansambleid.

Ehted ja dekoratiivsed elemendid[muuda | muuda lähteteksti]

Lacroix kasutab tihti nii tehis- kui ka looduslikke värve, et viia tähelepanu dekoltee lõikele ning anda oma kübaratele omapärane aktsent. Tema loomingus on ohtralt rüüse, pitsilisi lainelisi kraesid ja mansette, volange ning žaboosid. Tema stiili lahutamatuks osaks peetakse õigusega tikandeid, mida Lacroix kasutab igal võimalusel. Tikitud ornament Lacroix kostüümidel meenutab tihti hispaania ajalooliste kostüümide tikandeid. Tihti ühendab ta tikanditega vääriskivid. Reeglina teeb tikandid Lacroix Moemaja jaoks kuulus tikkija Francois Lesage.

Kangad[muuda | muuda lähteteksti]

Lacroix eelistab villa, nahka, mohäärist lõnga, tviidi, sitsi, sametit, šoti riiet, gobeläänriiet, kreppi, atlassriiet ja toppriiet.

Aksessuaarid[muuda | muuda lähteteksti]

Lacroix riiete tähtsaks lisandiks on massiivsed juveelehted, vildist ja leopardinahast kaabud, käisteta mantlid värvilistest riideribadest, kapuutsid, tikandiga baretid, narmastega või ribadega sallid, narmastega või neetidega rihmad, tikandiga kindad, pikad kaelakeed, oranžid või kuldsed saapad, massiivsed vääriskividega kaunistatud ristid.