Chesil Beach

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
29 kilomeetri pikkune Chesil Beach on tähistatud lilla sirgjoonega
Vaade Chesil Beachilt Portlandi saarele. Taamal vasakul on Portlandi sadam
Vaade Chesil Beachilt Portlandi saarele Abbotsbury kandis. Saareni on kümmekond kilomeetrit. Vasakule jääb Fleeti laguun, paremale La Manche

Chesil Beach ehk Chesil Bank on Edela-Inglismaa lõunarannikul Dorsetis asuv veerkividega kaetud kitsas valdavalt sirgjooneline looduslik kaldaala, mis on kuulus oma veerkivide suuruse, liigirohkuse ja vaheldusrikkuse poolest.

Chesil Beach on 29 km pikk, kuni 200 m lai ja kuni 14,7 m kõrge.

Chesil Beachi on tekke poolest sageli tomboloks peetud. Tombolo on maasäär, mis tekib lainete kantud setetest saare ja mandri või kahe saare vahele. Chesil Beachi üks ots on Britannia saarel Abbotsburys ja teine ots Portlandi saarel. Siiski on Chesil Brach tekkelt hoopis rannavall. Ta tekkis pärast viimast jääaega, kui merevee tase Briti saartel tõusma hakkas. Chesil Beachi kohale tekkis rannavall. Ühelt poolt kandsid lained sellele materjali järjest juurde, nii et see ei kadunud vee alla, kuid teisalt pääses vesi ikkagi rannavalli taha ja tekitas sinna Fleeti laguuni. Laguun on üsna madal, selle maksimaalne sügavus on 3 meetrit. Seda, et Chesil Beach ei ole tombolo, näitab asjaolu, et tombolo on rannikutega, mida ta ühendab, risti, aga Chesil Beach kulgeb rannikuga umbes paralleelselt.

Kivid, mis Chesil Beachil paljanduvad, on üsna ühesuguse suurusega, kuid see suurus on maasääre eri osades erinev. Loodeotsas West Bays on need hernesuurused, kaguotsas Portlandi lähedal apelsinisuurused. Räägitakse, et salakaubavedajad, kes keset ööd Chesil Beachile jõudsid, suutsid kivide suuruse järgi kindlaks teha, missugusesse Chesil Beachi ossa nad on sattunud.

Chesil Beach pakub enda taga olevale rannikule tuulevarju. Seal asuvad Weymouthi linn ja Portlandi saarel on hulk külasid, mis saavad sellest tuulevarjust kasu.

Abbotsburys on 1 ha suurune kühmnokk-luikede koloonia, kus aastas pesitseb 150 paari luikesid ja teist sama palju ei pesitse, nii et luikede koguarv võib ulatuda 600-ni. Luigekolooniat on esimest korda mainitud 1393, aga nähtavasti eksisteeris see juba tükk aega varem.

Chesil Beach ja Fleeti laguun kuuluvad Dorseti ja Ida-Devoni ranniku koosseisus UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Chesil Beachi läheduses olev rannik on hõredalt asustatud. Samas asub lähedal Portlandi mereväebaas. Sellepärast kardeti teise maailmasõja ajal, et Saksamaa dessant Suurbritanniasse toimub just nimelt Chesil Beachil. Selle vältimiseks püstitati mitmesuguseid kaitserajatisi. Merre püstitati metallsõrestikke, mis takistasid laevadel randumist. Rannikul püstitati palju punkreid, tankitõrjekaevikuid, miinivälju ja leegiheitjaid. Sõja käigus, kui Saksamaa kaotas initsiatiivi ja Suurbritannia hakkas valmistuma dessandiks, kasutati Chesil Beachi kuulipildujatule harjutamiseks. Ühtlasi katsetas lennuvägi Chesil Beachil operatsiooni "Chastise" jaoks uudset mööda vett veerevat silindrikujulist pommi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]