Catherine Parr

Allikas: Vikipeedia
Catherine Parr

Catherine Parr (mõnikord ka Katherine, Katheryn või Katharine; 1512 – 5. september 1548[1]) oli Inglismaa ja Iirimaa kuninganna, Henry VIII kuues ja viimane abikaasa.

Catherine abiellus Henryga 12. juulil 1543, Henry oli Catherine'i kolmas abikaasa. Catherine sai hästi läbi Henry kolme lapsega ning ta oli isiklikult seotud Elizabeth I ja Edward VI haridusega. Catherine määrati regendiks juulist septembrini 1544. aastal, kui Henry viibis sõjalisel retkel Prantsusmaal.

Henry suri 28. jaanuaril 1547. Umbes kuus kuud hiljem abiellus Catherine Thomas Seymouriga. Abielu oli lühike, kuna Catherine suri sünnitusel lapsevoodipalavikku 5. septembril 1548.[1] Catherine'i matused peeti kaks päeva pärast tema surma.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Catherine Parr sündis 1512. aastal, tõenäoliselt augustis.[2] Ta oli sir Thomas Parri ja Maud Greeni vanim laps, kes elas imikueast kauem. Catherine'il oli õde Anne ja vend William. Catherine'i ema oli lähedane Aragóni Katariinaga, kes oli Catherine'i ristiema.[3] Catherine oli üles kasvades väga lähedane oma emaga.[4]

Catherine'il oli kirg õppimise vastu. Lisaks oma emakeelele rääkis Catherine soravalt prantsuse, ladina ja itaalia keelt, pärast kuningannaks saamist hakkas ta õppima ka hispaania keelt.[5]

Esimene ja teine abielu[muuda | muuda lähteteksti]

17-aastaselt (1529) abiellus Catherine sir Edward Burgh'iga. Edward oli oma kahekümnendates eluaastates ning halva tervisega. Edward suri 1533. aasta kevadel pärast nelja aastat abielu.[3]

1534. aasta suvel abiellus Catherine John Neville'iga, kes oli kolmas Latimeri parun. Latimer oli kahe lapse isa ning umbes 20 aastat Catherine'ist vanem. Abielu ajal oli Catherine tuntud kui "leedi Latimer". Lord Latimer toetas katoliiklust ning oli vastu kuninga ja Anne Boleyni abielule. 1536. aasta oktoobris Linconshire'i mässu ajal ilmusid katoliiklikud protestijad Latimeride koju ning sundisid lord Latimeri endaga kaasa tulema. Oktoobrist 1536 kuni aprillini 1537 elas Catherine üksi oma kasulastega pidevas hirmus.

Lord Latimeri tagasitulekul oli tema ja Catherine'i maine tugevalt kahjustada saanud, kuid see ajapikku taastus. 1542. aastal hakkas Catherine külastama oma õde ja venda õukonnas, kus ta kohtus Thomas Seymouriga.

Lord Latimeri tervis halvenes 1542. aastal, 1543. aastal ta suri. Oma testamendis määras ta Catherine'i oma tütre Margareti hooldajaks. Catherine tõenäoliselt siiralt leinas oma abikaasat.[1]

16. veebruaril 1543 sai Catherine koha Henry VIII tütre Mary majapidamises. Seal jäi ta silma kuningale, kes tegi talle varsti abieluettepaneku. Kuigi Catherine oli alustanud suhet Thomas Seymouriga, võttis ta siiski kuninga ettepaneku vastu.

Inglismaa ja Iirimaa kuninganna[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 James, Susan (2009). Catherine Parr: Henry VIII's Last Love. The History Press.
  2. James, Susan E. (January 2012) "Katherine [Katherine Parr] (1512–1548)". Oxford Dictionary of National Biography.
  3. 3,0 3,1 Porter, Linda (2010). Katherine the Queen: The Remarkable Life of Katherine Parr. Macmillian.
  4. Robin, Diana; Larsen, Anne R.; Levin, Carole (2007). Encyclopedia of Women in the Renaissance: Italy, France, and England.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  5. Starkey, David (2004). Six Wives: The Queens of Henry VIII.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]