Mine sisu juurde

Cassel (Nord)

Allikas: Vikipeedia
Cassel

Vapp

Pindala: 12,7 km²[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 2227 (1.01.2021)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 50° 48′ N, 2° 29′ E
Cassel (Nord) (Prantsusmaa)
Cassel (Nord)

Cassel (flaami keelest; tänapäeval hollandi kirjapildis Kassel) on vald Põhja-Prantsusmaal Nordi departemangus Bailleuli kantonis.

Grande Place, Cassel
Casseli paiknemine Dunkerque'i ringkonnas

Ehitatuna silmatorkavale künkale, kust avaneb vaade Prantsuse Flandriale, on linn eksisteerinud Rooma ajast saati. See arendati roomlaste poolt oluliseks linnaliseks keskuseks ja oli mäele koonduva teedevõrgustiku sõlm, mis on tänini kasutusel. Pärast Rooma riigi langemist sai Casselist Flandria valitsejatele oluline kindlustatud kants, mille üle võideldi korduvalt, enne kui ta 17. sajandil lõpuks Prantsusmaasse annekteeriti. See oli Esimese maailmasõja ajal marssal Ferdinand Fochi peakorter. 1940. aastal, Saksamaa sissetungi ajal Prantsusmaale oli Cassel raevuka kolmepäevase lahingu toimumiskoht Briti ja Saksa vägede vahel, mille tagajärjel suur osa linnast hävis.

Tänapäeval on linn, mis pärast sõda uuesti üles ehitati, populaarne sihtkoht Prantsuse Flandria külastajatele. See on tuntud oma ulatuslike vaadete poolest Mont Casseli tipust ning seal asub Nordi departemangu peamine kohaliku kunsti, ajaloo ja folkloori muuseum. See on ka legendaarsete hiiglaste Reuze-Papa ja Reuze-Mamani kodu, mida paradeeritakse igal lihavõttepühal linna iga-aastase karnevali ajal.

Reuze-Papa, üks Casseli hiiglastest

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Casseli linn asub Mont Casseli mäel (hollandi: Kasselberg), mis on silmapaistev küngas kohalikus Houtlandi piirkonnas umbes 30 km merest. Mägi kõrgub 176 m üle merepinna. Geoloogiliselt koosneb see lubjakivist, mis on kaetud väga kõva raudkivi kihiga.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]