Carlos Gomes Júnior

Allikas: Vikipeedia
Carlos Gomes Júnior

Carlos Domingos Gomes Júnior (sündinud 19. detsembril 1949) on Guinea-Bissau poliitik.

10. maist 2004 kuni 2. novembrini 2005 ja 25. detsembrist 2008 kuni 10. veebruarini 2012 oli ta Guinea-Bissau peaminister.

Gomes, kes esimest korda valiti parlamenti aastal 1994, on üks Guinea ja Roheneeme Sõltumatuse Aafrika Partei (PAIGC) liidritest ja oli aastatel 2002–2014 partei esimees. Gomes on pankur ja ärimees. Tema isa oli Carlos Domingo Gomes. Teda peetakse Guinea-Bissau kõige rikkamaks inimeseks. Peaministriks sai ta pärast seda, kui (PAIGC) võitis parlamendivalimised.

Enne 2005. aastal toimunud presidendivalimisi ütles Gomes, et astub tagasi, kui presidendiks peaks saama João Bernardo Vieira. Hiljem lisas ta, et Vieira on bandiit ja palgasõdur, kes on reetnud oma rahva. Kui Vieira võitis presidendivalimised, keeldus Gomes neid algul tunnistamast ning ütles lahti ka oma varasemast lubadusest tagasi astuda.

Vieira astus presidendi ametisse 1. oktoobril 2005. Esimene kohtumine Vieira ja Gomesi vahel toimus oktoobri keskel. Kuigi esialgu tundus, et president ja peaminister on vaatamata oma varasematele väljaütlemistele võimelised koos töötama, otsustas president Vieira saata Gomesi valitsuse 28. oktoobril 2005 laiali. Uus peaminister astus ametisse 2. novembril 2005.

Kui jaanuari algul 2007 mõrvati endine mereväe komandör Mohamed Lamine Sanha, süüdistas Gomes atentaadi tellimises praegust presidenti. 10. jaanuaril anti välja Gomesi arreteerimiskäsk, kuid tal õnnestus saada varjupaik Bissaus asuvas ÜRO hoones. President Vieira pressiesindaja süüdistas Gomesit Guinea-Bissau olukorra destabiliseerimises. Et Gomes on Guinea-Bissau parlamendi liige, siis on tal saadikupuutumatus. Seetõttu võttis president Vieira tagasi Gomesi arreteerimiskäsu ning võimud lubasid tagada Gomesi julgeoleku, kui ta ÜRO hoonest väljub. Pärast sellist võimude lubadust lahkus Gomes ÜRO hoonest 29. jaanuaril 2007 ja suundus koju.

10. veebruaril 2012 astus ta peaministri ametist tagasi, et osaleda kandidaadina presidendivalimistel.