Mine sisu juurde

Cardano (platvorm)

Allikas: Vikipeedia

Cardano on detsentraliseeritud platvorm, mis lubab keeruka programmeeritava väärtuse ülekandeid turvaliselt ja mastaapsemalt[1]. Ada on krüptoraha, mis on Cardano platvormi sisse ehitatud ja toimib platvormisisese väärtusühikuna. Daedalus on krüptovaluuta rahakott, kus saab ada-t hoiustada.[2]

Cardano platvormi on loonud plokiahela arendusfirma Input Output Hong Kong (IOHK) ja seda juhib Charles Hoskinson, kes on BitSharesi ja Etherumi kaasasutaja[3]. Cardano tuli välja 29. septembril 2017[1].

Ada krüptomündid on kaevandatavad ja kõik tehingud tehakse Ouroborose proof-of-stake'i algoritmi põhjal. Sellise protokolli puhul genereeritakse uusi münte ja kinnitatakse tehinguid kasutajate poolt, kes omavad ada münti. Sellist kasutajat nimetatakse slot leader'ks. Slot leader'i valimine on iga kord nagu loterii – igaüks võib võita, kes omab ada münti.[4] Tänu sellele tehnoloogiale säästetakse palju energiat sellega, et ei pea kulutama nii palju arvutusvõimsust komplekssete matemaatiliste probleemide lahendamisele (proof-of-work'i algoritmi põhimõte tehingute kinnitamisel)[5].

Cardano arendab oma valuutat Recursive InterNetwork Arhitecture'i (RINA) peale. Programmeerimiskeelena kasutatakse Haskelli, mis on suure tõrketaluvusega. See on plokiahelal põhinevate süsteemide puhul oluline, kuna nii uue tehnoloogia puhul ei ole veel täpselt selge, kuhu see tulevikus edasi võib areneda. Haskell aitab siin ehitada projekti tulevikku silmas pidades paindlikuks.[6] Lisaks sellele sarnaneb Haskell lähenemiselt matemaatikaga. See loob võimaluse kirjutada turvalisema ja töökindlama protokolli.[3]

Erinevalt teistest krüptorahaprojektidest ei ole Cardano meeskonna eesmärgiks terve finantssüsteemi ülevõtmine, vaid plokiahela tehnoloogia abil viia pangandussüsteem sinna, kus see seni on olnud liiga kulukas – eriti arengumaad[6].

Ada krüptoraha toimib eraldi plokiahelas, mida nimetatakse Cardano Settlement Layeriks (CSL). CSL on arveraamatukiht ja seal hoiustatakse informatsiooni selle kohta, kui palju on kontodel väärtust. Teine kiht on Cardano Computation Layer (CCL), mis toetab tarkasid lepinguid. CCL hoiab endas informatsiooni selle kohta, miks mingid tehingud on tehtud. See mitmetasandiline arhitektuur lubab uuendusi teha hõlpsamalt kui Etherumis, kus need kaks kihti on kokku põimitud.[6]

Daedaluse rahakott

[muuda | muuda lähteteksti]

Daedalus on avatud lähtekoodiga krüptoraha rahakott, mis on Cardano meeskonna loodud. Praegu on see rahakott tihedalt seotud Cardanoga, aga tulevikus on plaan luua tugi mitut liiki krüptoraha hoiustamiseks.[6]

Nimed ja nimetused

[muuda | muuda lähteteksti]

Cardano põhilised elemendid said oma nimed ajalooliste matemaatikute järgi. Näiteks itaalia mitmekülgse teadlase Gerolamo Cardano järgi sai nime kogu platvorm. Valuuta nimetus ada ja selle kõige väiksem osake, lovelace, on nimetatud inglise matemaatiku Ada Lovelace'i mälestuseks. Projekti etapid on saanud nime kuulsatelt poeetidelt. Praeguse etapi nimi on Byron, selle eesmärk on Cardano stabiilse platvormi loomine. Talle järgnevad Shelley (põhirõhk on platvormi detsentraliseerimisel), Goguen (põhirõhk turvalisuse taseme tõstmisel), Basho (jõudluse suurendamine) ja Voltaire (töökindluse ja platvormi jätkusuutlikkuse tagamine).[7]

  1. 1,0 1,1 "Cardano Foundation". Vaadatud 21. aprillil 2018.
  2. Jesse Damiani (16. detsember 2017). ""Crypto Watch: Cardano (ADA) Price Leaps 117% In 22 Hours, Surging Past IOTA With $10.4B Market Cap"". Forbes. Vaadatud 19. märtsil 2018.
  3. 3,0 3,1 ""IOHK Launches Cardano Blockchain; Ada Now Trading on Bittrex"". Bitcoin Magazine. Vaadatud 19. märtsil 2018.
  4. Allison, Ian (22. veebruar 2018). ""Cardano's Ouroboros: Proving Proof of Stake can work in the wild"". International Business Times UK. Vaadatud 18. märtsil 2018.
  5. ""Proof of Work v/s Proof of Stake". ItsBlockvhain. Originaali arhiivikoopia seisuga 19. märts 2018. Vaadatud 18. märtsil 2018.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 "What is Cardano? Complete Guide". CoinCentral. Vaadatud 19. märtsil 2018.
  7. "Cardano Roadmap". Vaadatud Kasutatud 21.aprill 2018. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |vaadatud= (juhend)