Mine sisu juurde

Cao Đài

Allikas: Vikipeedia
Cao Dai tempel

Cao Đài on suhteliselt uus sünkretistlik, monoteistlik religioon, mis tekkis lõuna- Vietnamis aastal 1926 Đạo Cao Đài on religiooni lühem nimi, täisnimi on Đại Đạo Tam Kỳ Phổ Độ (Lunastuse ja Ilmutuse Kolmanda Ajajärgu Suur Religioon). Termin Cao Đài tähendab otsetõlkes "kõrget kohta.", st. kõrgeim koht, kus Jumal valitseb. See on ka Jumala, universumi looja lühendatud nimi, kelle täisnimi on Cao Đài Tiên Ông Đại Bồ Tát Ma-ha-tát (tõlge: Cao Dai, Iidne Tark (ja) Suur Bodhisattva Mahasattva). Jumala tiitlis on esindatud Kolm Õpetust: Pühak, Tark ja Buddha.

Caodailased peavad Jumalat oma religiooni asutajana. Nad usuvad et Cao Đài õpetus, sümbolism ja organisatsioon olid antud otse Jumalalt. Isegi Tây Ninh'i piiskopitempli ehitamisel olevat Jumal mänginud nõuandvat rolli. Cao Đài esimesed jüngrid, Ngô Văn Chiêu, Cao Quỳnh Cư, Phạm Công Tắc ja Cao Hoài Sang väitsid end olevat kõnelnud Jumalaga, kes andis neile täpsed juhtnöörid uue religiooni rajamiseks, mis alustaks Kolmanda Ajastu.

Caodailased harrastavad eetilisi praktikaid, nagu palvetamist, esivanemate kultust, vägivallatust ja taimetoitlust, selle eesmärk on taasühineda Jumal-Isaga taevas ning lõpuks olla võimeline vabaneda reinkarnatsiooniahelast. Cao Đài järgijate hulk ei ole päris kindel, arvatakse aga, et neid on 2-3 miljonit. Mõned oletused ulatavad ka kaheksa miljoni liikmeni Vietnamis. On veel ka 30 000 caodailast väljaspool Vietnamit, USAs, Euroopas ja Austraalias.