CTF

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

"Capture the Flag" (ehk lühidalt CTF) on küberkaitsevõistlus, mille teemadeks on alates süsteemide rünnakust, kaitsmisest, steganograafiast, krüptograafiast, küberhügieenist lõpetades vähemtuntud faktideni meid ümbritsevate infosüsteemide kohta. Enamik korraldajatest pakub võimalust ennast proovile panna kas kaitse-rünne tüüpi CTFiga või Kuldvillaku tüüpi võistlustega, CTFe kus kombineeritakse mõlemaid, toimub harva.

Võistlused võivad toimuda nii üle interneti, kui ka reaalelus kokku tulles. Ajaliselt kestavad võistlused paarist tunnist mitme päevani. Etteantud aja jooksul tuleb lahendada ülesanded, kas individuaalse väljakutsena või meeskonnatööna. CTF võistlusi võib kõrvutada sarnaste ettevõtmistega spordis või nagu on teadusvaldkondades olümpiaadid - osalejad tulevad kokku, et leida parimad.

Tihti on CTFide puhul tegemist väiksemate valdkonna aktivistide kogukondade korraldatud võistlustega, kuid CTFi lühendi all korraldatakse ka suurvõistluseid nii Eestis kui mujal maailmas. Enamus tuntud CTF-maailma võistluseid leiab CTFTime keskkonnast https://ctftime.org/. Euroopa kõige tuntum kohapeal toimuv CTF on näiteks Euroopa küberturbevõistlus.

Eestis korraldavad CTF võistluseid näiteks mittetulundusühing CTF Pärnu ja Tallinna Tehnikaülikool KüberOlümpia projekti raames. Võistluste korraldajad peavad oluliseks küberkaitsest huvi tundvate noorte kokku toomist ja oskuste kasutamist headel eesmärkidel, aidates noortel saavutada parem arusaam tuleviku karjäärivõimalustest IT ja küberkaitse valdkonnas. Leiduvad ka Eestikeelsed veebilehed kus saab hajutada Kuldvillaku-tüüpi CTFide ülesannete lahendamist, nagu näiteks https://ylesanded.targaltinternetis.ee/