CTF

Allikas: Vikipeedia
Meeskond CTF-i mängimas DEF CON 17-l

Capture the Flag (CTF) on küberkaitsevõistlus, mille teemad hõlmavad süsteemide rünnakut, kaitsmist, steganograafiat, krüptograafiat, küberhügieeni või vähem tuntud ehitusega infosüsteeme.

Enamik korraldajatest pakub võimalust ennast proovile panna kas kaitse-rünne tüüpi CTFiga või Kuldvillaku tüüpi võistlustega; CTFe, kus kombineeritakse mõlemat, toimub harva.

Võistlused võivad toimuda nii internetis kui ka reaalelus kokku tulles. Ajaliselt kestavad võistlused paarist tunnist mitme päevani. Etteantud aja jooksul tuleb lahendada ülesanded, kas individuaalse väljakutsena või meeskonnatööna. CTF võistlusi võib kõrvutada sarnaste ettevõtmistega spordis või teadusvaldkondades olümpiaadidega – osalejad tulevad kokku, et selgitada välja parimad.

Tihti on CTFide puhul tegemist väiksemate valdkonna aktivistide kogukondade korraldatud võistlustega, kuid CTFina korraldatakse ka suurvõistlusi nii Eestis kui mujal maailmas. Enamik tuntud CTF-maailma võistlusi leiab CTFTime'i keskkonnas https://ctftime.org/. Euroopa kõige tuntum kohapeal toimuv CTF on näiteks Euroopa küberturbevõistlus.

Eestis korraldavad CTF-võistlusi näiteks mittetulundusühing CTF Pärnu ja Tallinna Tehnikaülikool KüberOlümpia projekti raames. Võistluste korraldajad peavad oluliseks küberkaitsest huvituvate noorte kokkutoomist ja oskuste kasutamist headel eesmärkidel, aidates noortel saavutada paremat arusaama tuleviku töövõimalustest IT ja küberkaitse valdkonnas. Leiduvad ka eestikeelsed veebilehed, kus saab hajutada Kuldvillaku-tüüpi CTFide ülesannete lahendamist, nagu näiteks https://ylesanded.targaltinternetis.ee/