Buzuki

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Buzuki
{{{nimi}}}
Liigitus

Näppekeelpill / Kordofon

Diapasoon

ADAD Bouzouki Range.png

Sugulaspillid

Baglamas (Türgi), cittern

Buzuki (kreeka μπουζούκι, latiniseeritult bouzouki, arvatavalt türgikeelsest sõnast bozuk) on kreeka näppekeelpill, millest on saanud moodsa kreeka muusika nurgakivi. See on pirnikujulise kõlakoja ja väga pika kaelaga keelpill. Muus osas sarnaneb buzuki mandoliiniga. Pillil on 3 või 4 (vastavalt τρίχορδο μπουζούκι ja τέτραχορδο μπουζούκι) metallist paariskeelt ja temal mängitakse plektrumiga, mistõttu on tal terav metalse kõlaga heli.

Teraskeelte kasutamine võimaldab kasutada (magnet)elektrilist helipead, nagu see on kastusel elektrikitarri puhul. Mõned andmed viitavad elektrilise buzuki kasutamise kohta juba 1945. aastal rebetikomuusikute Tsitsanise ja Papaioannou esituste salvestustel.

Olulise edu elektrilise buzuki (μπουζούκι ηλεκτρικό) levikul tõi kaasa buzukivirtuoosi Manolis Chiotis'e tegevus 1950ndatel ja 1960ndate alguses. Tema poolt edasi arendatud neljakeelsest buzukist (τέτραχορδο μπουζούκι) sai ka Kreeka rahvaliku muusika laïka (λαϊκά) ja populaarse muusika uue laine (νέο κύμα) põhiline instrument, analoogiliselt elektrikitarrile mujal maailmas.

Elektrilise buzuki kasutamisel on ilmselt olnud märkimisväärne mõju elektrikitarrimuusikale. Otseseks vihjeks võib pidada Dick Dale'i poolt idapoolsetes Vahemere maades tuntud loo "Misirlou" ("Egiptlanna") salvestamist. (See lugu oli ka üks kreeka immigrantide poolt USAs plaadistatud lugusid 1920ndatel.)

Elektrilise buzuki võtsid hiljem kasutusele ka Iiri muusikud (irish bouzouki).

Buzuki on kasutusel ka kui klassikalise sümfoonilise muusika instrument. Buzukit silmas pidades on oma laule ja teoseod kirjutanud heliloojad Manos Hatzidakis ja Mikis Theodorakis.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]