Budaväli

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Budaväli (sanskriti keeles buddhakṣetra; tiibeti keeles sangs rgyas kyi shing; hiina keeles 佛國⼟ foguotu, 净⼟ jingtu; jaapani keeles bukkoku do, jōdo) on budismis, eriti mahajaanas, ühe buda mõjuala, kus ta kuulutab seadmust teatud aja vältel, et juhtida olendeid virgumisele.

Budismi järgi on iga maailmasüsteem, kus on buda, vaadeldav budaväljana. Meie praegune maailm on Buddha Šākjamuni budaväli.

Budaväljad on kas täiesti puhtad, kus kõik olendid on juba virgunud, või osaliselt puhtad, kus osa olendeid on ja osa veel ei ole virgunud. Mahajaana järgi hakkab bodhisattva oma budavälja kujundama juba enne budaks saamist.

Mahajaana mütoloogias on budaväljade õpetusest kujundatud omamoodi budistlik utoopia. Budaväljadeks on seal kindlate mütoloogiliste budade vaimupingutusest loodud maailmad, mis erinevad tavalistest maailmadest ideaalse korrastatuse ning võimaluse poolest jõuda nirvaanasse ilma eriliste pingutusteta selle buda abil, kes on antud budavälja loonud. Kõige tuntumad mütoloogilised budaväljad on Sukhāvatī ja Abhirati, mille on loonud vastavalt budad Amitābha ja Akšobhja, ning nende ja meie maailma vahel on terve müriaad maailmu.

Selliste budaväljade kirjeldusi leidub paljudes mahajaana suutrates, nagu Kaheksatuhandeline ületava mõistmise suutra, Lootossuutra, Õnnemaa suutrad, Lillepärjasuutra jt.

Vimalakirti suutras rõhutatakse aga budavälja kui olendite puhta meele ja puhaste püüdluste tähendust.

Hiina budismis kasutatakse budavälja tähenduses mõistet puhas maa.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]