Buckeye Bullet

Allikas: Vikipeedia
{{{nimi}}}
pikkus ligikaudu 9000 mm
laius 600 mm
kõrgus 900 mm

Buckeye Bullet on Ohio osariigi ülikooli üliõpilaste valmistatud seeria elektriautosid. Alates 2003. aasta oktoobrist hoiab Buckeye Bullet 1 enda käes kiireima maismaal elektrijõul liikuva sõiduki tiitlit.[viide?]

Kere[muuda | muuda lähteteksti]

Autol on süsinikkiust kere, mis on kinnitatud kroom-molübdeenist valmistatud raamile. Kere pikkus on umbes 9 meetrit, laius 60 cm ja kõrgus 90 cm. Põhi on maapinnast poole tolli ehk umbes 1,2 sentimeetri kõrgusel. Auto mass on veidi üle 1,5 tonni. Auto kõik neli ratast on sõltumatu vedrustusega.

Mootor[muuda | muuda lähteteksti]

Jõuallikaks on üle 500-hobujõuline kolmefaasiline vahelduvvoolumootor. Mootori tootja on Saminco, kes on ka üks Buckeye projekti sponsoritest. Toiteallikana kasutatakse 12 000 NiMH akude energiat, mis kombineeritud rööp- ja jadaühendust kasutades annavad alalispinget 1000 volti. See pinge muundatakse kolmefaasiliseks vahelduvpingeks efektiivväärtusega samuti 1000 V. Kolmefaasilise mootori kasutamise põhjuseks on umbes 15% suurem võimsuse ja massi suhe võrreldes ekvivalentse alalisvoolumootoriga, vaatamata muunduri lisakaalule.[1]

Mootoriga on ühendatud 5-käiguline manuaalkäigukast.

Pidurid[muuda | muuda lähteteksti]

Pidurdamiseks kasutatakse kahte langevarju, lisaks on olemas tavalised pidurid.

Rekordid[muuda | muuda lähteteksti]

Buckeye Bulletile kuuluvad nii Guinnessi rekordite raamatu, rahvusvaheline kui ka USA elektriautode maismaal liikumise kiirusrekord.

Rekordid ületati esimest korda 2003. aasta oktoobris, neid parandati 2004. aasta oktoobris.

Erinevad institutsioonid tunnustavad rekordeid erinevalt. Guinnessi rekordite raamatusse on läinud tippkiirus üle 510 km/h. Peale selle märgitakse veel USA ja rahvusvahelist rekordit erinevate kriteeriumite järgi: esimene neist on 503 km/h ja teine 435 km/h.

Enne Buckeye Bulletit kuulusid rekordid elektriautole White Lightning.

Ohio osariigi ülikool ehitab uut kütuseelemendiga elektriautot Buckeye Bullet 2, millega loodetakse Buckeye Bullet 1 rekordid ületada.

Kiireim maismaal liikunud sõiduk on ThrustSSC, mille jõuallikateks on kaks reaktiivmootorit.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]