Bruckneudorf

Allikas: Vikipeedia
Bruckneudorf

saksa Bruckneudorf
ungari Királyhida

Vapp

Pindala 36,7 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 3026 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 48° 1′ N, 16° 46′ E
Asend Neusiedl am See ringkonnas
Bruckneudorf (Austria)
Bruckneudorf

Bruckneudorf on vald (Gemeinde) Austrias Burgenlandi liidumaal Neusiedl am See ringkonnas, Bruck an der Leitha ("Leitha sild") naabruses. Selle nimi tähendab silla uut küla, samas kui ungari versioon tähendab kuninglikku silda ja kuninglik viitab kuningas Franz I-le. Ajalooliselt ja geograafiliselt esindab Bruckneudorf Austria linna Bruck an der Leitha ulatust üle Austria piiri Ungarisse. See piir, mida sümboliseeris Leitha jõgi, eraldas Austria keisririiki Ungari kuningriigist (Tsisleitaania ja Transleitaania). Selle peamine praegune riiklik tähtsus tuleneb Austria liiduarmee Bruckneudorfi sõjaväeharjutusväljakust. Praegu asub seal ka Bruck an der Leitha raudteejaam, oluline raudteejaam Ungari ja Slovakkia piiride lähedal ning kus peatuvad peaaegu kõik seda läbivad rahvusvahelised rongid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Koos ülejäänud Burgenlandiga oli vald 1920./21. aastani Ungaris (Saksa-Lääne-Ungari). 1898. aastast, kuigi suuresti saksakeelne piirkond, pidi see Budapesti valitsuse ungari keele poliitika osana võtma ungarikeelse nime Királyhida. Pärast Esimest maailmasõda anti Saksa-Lääne-Ungari Saint-Germaini ja Trianoni rahulepingutega Austriale. Rooma ajal oli see piirkond juba tihedalt asustatud ja Villa Bruckneudorf, üks tähtsamaid Rooma villasid, mis Ida-Austriast avastatud, asub paar kilomeetrit idas.

Keiserlikus pargis (Kaiserpark) on tänapäeva Austria territooriumil ainus keiser Franz Joseph I mälestusmärk, mis kirjeldab teda tema teise tiitliga Ungari kuningas.

Sellesse linna on paigutatud peatükk raamatust "Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil", mis käsitleb ungari kogukonna ja teiste Austria-Ungari rahvuste vahelisi suhteid.

Vallamaja

Majandus ja taristu[muuda | muuda lähteteksti]

Bundesheeri juhitav Bruckneudorfi sõjaväeharjutusväljak on riiklikult oluline.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Raudtee: Bruck an der Leitha raudteejaam on Austria Ostbahnil oluline transpordisõlm ja Bruckneudorfi jaoks väga oluline.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]