Mine sisu juurde

Bruce Lee

Allikas: Vikipeedia
Bruce Lee (1973)
Bruce Lee kuju Staaride avenüül Hongkongis

Bruce Jun-fan Lee (hiina 李振藩; 27. november 194020. juuli 1973) oli hiina päritoluga Ameerika ja Hongkongi filminäitleja[1], võitluskunstide õpetaja, režissöör, filmiprodutsent, stsenarist ja Jeet Kune Do võitluskunstide liikumise algataja. Teda peetakse üheks kõige mõjukamaks 20. sajandi võitluskunste viljelenud näitlejaks.[2]

Näitlejakarjäär ja selle mõju[muuda | muuda lähteteksti]

Lee filmid, eriti tema etteasted mitmes Hollywoodi filmis, tõstsid Hongkongi võitluskunstide filmi traditsiooni uuele tasemele. Tema jälgedes said tuule tiibadesse paljud teised võitluskunstnikud nagu Jackie Chan, Jet Li ja Chuck Norris.

Lee filmid sütitasid Läänes suurt huvi Hiina võitluskunstide vastu. Tema filmid muutsid ning mõjutasid võitluskunste ja võitluskunstide filme kogu maailmas. Lee'st sai kultuuriikoon, eriti hiinlastele, kuna ta kujutas oma filmides hiina rahvuslust.

Võitluskunstid[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt oli ta Wing Chuni harrastaja, kuid loobus hiljem rangelt määratletud võitluskunstidest ning lõi erivõitluskunste kombineerides uue võitlemise süsteemi Jeet Kune Do. Vaatamata edukale filmikarjäärile, menule, mõjukusele ja loodud ikoonilisele kuvandile ei osutunud Bruce Lee saavutatud meisterlikkuse tase võrreldavaks selliste eelmise sajandi suurte võitluskunstnikega nagu Masutatsu Ōyama.

Bruce Lee surm[muuda | muuda lähteteksti]

10. mail 1973 varises Lee Golden Harvesti stuudios Hongkongis filmi "Enter the Dragon" dubleerimisel kokku: tal olid krambid ja peavalu. Lee toimetatid kiiresti haiglasse, kus tal diagnoositi ajuturse, mida püüti mannitooli manustamisega leevendada.

20. juulil 1973 tutvus Lee Hongkongis George Lazenbyga, kellega plaaniti koos filmi teha. Lee naise Linda (21. märts 1945) sõnul kohtunud Lee surmapäeval ka Raymond Chow'ga, et arutada filmi "The Game of Death" tegemist.[3]

Needsamad peaajutursele omased sümptomid, mis tekkisid ta esimesel kokkuvarisemisel, kordusid hiljem ka ta surmapäeval 20. juulil.[4]

Neurokirurg Peter Wu, kes päästis Lee elu ta esimese kokkuvarisemisel, leidis, et surma põhjus peaks olema kas reaktsioon marihuaanale või valu vaigistavale ravimile Equagesic. Kuid Wu loobus hiljem sellest seisukohast, märkides et:

"Professor Teare oli Scotland Yardist soovitatud kohtuekspertiisi spetsialist, kes toodi kui ekspert kanepi alal ja me ei saanud ta tunnistusele vastu rääkida. Marihuaana annus pole täpne ega prognoositav, aga ma pole kunagi kuulnud, et keegi sureb lihtsalt selle kasutamisest."[4]

Mõne allika sõnul olevat Lee enne oma surma kurtnud peavalu ja saanud näitleja Betty Ting Peilt valuvaigistit Equagesic, mis sisaldab aspiriini ja lihaselõõgastit. Mõne allika kohaselt suri Lee ravimiallergiast põhjustatud ajuturse tagajärjel ja lahkamisel tuvastatud marihuaana jäljed tema surma ei põhjustanud.[5][6]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli abielus Linda Lee Cadwelliga, neil olid/on poeg Brandon Lee ja tütar Shannon Lee.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Bruce Lee, The Master of Kung Fu". FMO.
  2. Stein, Joel (14 June 1999). "Bruce Lee: With nothing but his hands, feet and a lot of attitude, he turned the little guy into a tough guy".[alaline kõdulink] The Time 100. New York: Time Inc. Retrieved 7 June 2010.
  3. Stone 2017.
  4. 4,0 4,1 Thomas, Bruce (1994). Bruce Lee: Fighting Spirit : a Biography.. Berkeley, California: Frog, Ltd.. ISBN 1-883319-25-0.
  5. Katrin Pauts, Hollywoodi lahendamata saladused: filmitähtede müstilised surmajuhtumid, Õhtuleht, 18. juuli 2013, veebiversioon (vaadatud 21. oktoobril 2017)
  6. Zofia Stone, Lee: A Biography, 2017, veebiversioon (vaadatud 21. oktoobril 2017) inglise keeles

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]