Briti armee

Allikas: Vikipeedia

Briti armee


Flag of the British Army (1938-present).svg
Briti armee lipp

Flag of the United Kingdom (3-5).svg
Briti armee lipp (üleval)
Briti armee pidulik lipp (all)
Asutatud 1660 (algselt Inglise armee)
Tüüp Maavägi
Piirkond Suurbritannia
Liikmed 87 610 regulaarväelast
30 000 reservväelast
28 800 vabatahtlikku
Juhtkond Nick Carter (Peastaabi ülem)
Glenn Haughton (Armee vanemveebel)
Veebileht www.army.mod.uk

Briti armee (inglise keeles: British Army) on Suurbritannia peamine maaväeüksus. Kuni aastai 1964, kui see Suurbritannia kaitseministeeriumiga liideti, haldas armeed Londonis asunud War Office; pärast seda vastutab toimimise eest kaitseministeerium. Briti armee juht on Suurbritannia peastaabi ülem.

Briti armee on Briti sõjaväe regulaarvägi, 1908. aastal loodi ka reservvägi Territorial Force. Kõik armeega liitunud vannuvad monarhile kui ülemjuhatajale truudust. Aastal 1689 vastu võetud Bill of Rights kohustab parlamenti andma püsiarmee säilitamisele rahuajal nõusolekut. Briti parlament hääletab iga viie aasta tagant uuesti relvajõudude seaduse poolt (või vastu).

Oma ajaloo jooksul on Briti armee olnud osaline paljudes suurtes konfliktides, näiteks seitsmeaastases sõjas, Napoleoni sõdades, Krimmi sõjas, esimeses ja teises maailmasõjas. Arvukatest sõdadest korduvalt võitjana välja tulnud Suurbritannia on osaliselt tänu sõjalisele edule saavutanud maailmas võrdlemisi suure mõjuvõimu. Pärast külma sõja lõppu on Briti armee tihti osalenud välisekspeditsioonidel, näiteks ÜRO rahuvalvemissioonidel. Briti armeel on baase ka mitmes välisriigis.