Branisko

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Branisko asukoht Slovakkias (tähistatud punasega)
Branisko

Branisko on mäestik Slovakkia idaosas, mis on osa Lääne-Karpaatidest ja ühtlasi on see ka osa Fatra-Tatra piirkonnast.[1] Selle regiooni kõrgeim tipp on Smrekovica (1200 m).

Mäestiku kõrgemaid alasid katavad okasmetsad (valdavalt männikud, kohati ka kuusikud). Madalamates osades on kas tamme ja pärna või tamme ja valgepöögi enamusega segametsad. Kolmveerand mäestikust asub kõrgemal kui 700 meetrit. Sealsete vooluveekogude sängidele on tüüpiline suur erosioon.[2] Mäestik jääb Hornádi valgalasse, suurim jõgi on Svinka.

Mägede alt läheb läbi Branisko tunnel, mille maksumus oli 1,9 miljardit Slovakkia krooni.[3]

Nii idas kui läänes eraldavad mäestikku Paleogeeni setetest murrangud. Piirkonna ülanguline loomus on toonud kaasa selle, et Braniskot peetakse Fatra-Tatra piirkonna osaks, kuigi tunneli ehitusel on selgunud, et see sarnaneb tekkelt rohkem lõunapoolsemate mäestikega.

Mäestiku lõunaosa moodustab Sľubica, mille kõrgeim tipp on Sľubica (1128 m), madalaim koht asub Víťazi lähistel (500 m). See piirkond on geoloogiliselt väga sarnane naabruses asuva Čierna horaga. Selle moodustavad granitoidid, mida katavad Paleosoikumi ja Triiase, kohati ka Juura settekivimid - liivakivid, lubjakivid ja kildad. Lõunaosas koosnevad mäed gneisist, migmatiidist ja amfiboliitidest, mida katavad paleosoikumi ja Juura ajastu settekivimid. Sinna jääb Rajtopíky looduskaitseala.[4]

Põhjaosa moodustab Smrekovica, mille kõrgeimaks kohaks on samanimeline mäetipp. Kõrgemad tipud on veel Patria (1 170 m), Nad Bučom (1 104 m), Zvolanská (1 064 m) ja Petrova hora (1 046 m ) Selle looduslikuks piiriks on Branisko kuru, mida läbib Spiši ja Šariši vaheline tee. Geoloogiliselt moodustavad selle Patria kompleksiks nimetatud migmatiidid ja granitoidid, mida katavad Mesosoikumi settekivimid - lubjakivi ja dolomiit. Sinna jäävad Kamenná Baba looduskaitseala, Salvátori luha looduskaitseala ja Šindliari looduskaitseala.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Branisko piirneb järgmiste geograafiliste piirkondadega:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mazúr, E., Lukniš, M. 1986: Geomorfologické členenie SSR a ČSSR. Časť Slovensko. Slovenská kartografia, Bratislava
  2. Veľký, J. a kolektív, 1978: Encyklopédia Slovenska I. zväzok A — D. Veda, Bratislava, lk. 233-234
  3. Branisko je najdrahšia slovenská cesta Pravda.sk, 17. aprill 2008
  4. Rajtopíky. Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007.
  5. Bako, J. a kol., 1972: Slovensko 2. - Príroda. Obzor, Bratislava,

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]