Mine sisu juurde

Brändilojaalsus

Allikas: Vikipeedia

Brändilojaalsus on tarbijapoolne emotsionaalne otsus osta kindlat brändi mitmeid kordi[1]. See põhineb asjaolul, kuidas inimene brändi tajub, rolli ei mängi hind, vaid brändi identiteet ja kliendikogemus. Brändilojaalse kliendi silmis sümboliseerib seda brändi selle kõrge kvaliteet ja parim teenindus.[2] Olukorras, kus on saavutatud brändilojaalsus, on ettevõte loonud tarbijaga lojaalse suhte ning selle tulemusena eelistab tarbija selle ettevõtte tooteid ja teenuseid teiste ettevõtete omadele[3].

Kuidas tekib?[muuda | muuda lähteteksti]

Brändilojaalsuse loomiseks peab bränd endale selgeks tegema, mis on nende eesmärk ja näitama välja oma ehtsust ja tõelisi väärtusi. Oluline on kuulata oma kliente ning seada klienditeenindus esikohale.[4] Kliendiga korrapäraselt suhtlemine aitab tugevdada ettevõtte ja tarbija vahelist sidet. Samuti on brändilojaalsuse tekkele abiks, kui tarbijale pakutakse rohkem väärtust ja kvaliteeti, kui oli oodatud.[5] Kogu brändilojaalsuse kujunemine põhineb klientidega tegelemise ümber. Tuleb olla usaldusväärne, suhelda nendega, luua neis kuuluvustunne ning kõige selle põhjal tegutseda.[6]

Miks on oluline?[muuda | muuda lähteteksti]

Brändilojaalsus aitab turul edu saavutada, sest tänu sellele luuakse tugev kliendibaas, mis omakorda on abiks konkurentidest erinemisel. Nende tarbijate puhul, kes on lojaalsed, on vähem tõenäoline, et nad laseksid ennast mõjutada konkurentidest.[1] On ka välja toodud, et see on oluline, kuna paljudes ettevõtetes toob sisse 65% kasumit just kordusoste tegevad olemasolevad kliendid[2]. Brändilojaalsed kliendid mitte ainult ei tee ise kordusoste, vaid soovitavad ka ettevõtte tooteid ja teenuseid oma tuttavatele ning niimoodi võib brändilojaalsusest saada isemajandav masin, mis toob sisse aina rohkem kliente ja kasumit[7].

Näide[muuda | muuda lähteteksti]

Apple[muuda | muuda lähteteksti]

Üks hea näide brändilojaalsusest on Apple. Nende tooteid seostatakse tunnustega nagu kindel kvaliteet, kasutajasõbralikkus ja elegantne stiil.[8] Apple pakub oma klientidele häid tooteid ja erakordset kliendikogemust, mis on toonud firmale tugeva brändilojaalsuse[9]. Isegi, kui produktiga peaks olema probleeme nagu oli aastal 2011, kui telefonil iPhone 4S olid akuprobleemid, Apple'i kliendid on mõistvad ja ostavad ettevõtte tooteid edasi[10].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Shaw, Ahsan Ali. "Brand Loyalty Definition and Examples". Marketing Tutor. Vaadatud 10. detsembril 2022.
  2. 2,0 2,1 Kopp, Carol M (8. juuni 2022). "All About Brand Loyalty: What It Is, and How To Build It". Investopedia. Vaadatud 10. detsembril 2022.
  3. Kullerkupp, Karel (2020). "Brändilojaalsuse suurendamine Telia Eesti näitel" (Lõputöö). Vaadatud 10. detsembril 2022.
  4. Withers, Caroline (28. juuni 2022). "Brand Loyalty: What It Is, Why It Matters, & How to Build It". Terakeet LLC. Vaadatud 10. detsembril 2022.
  5. Roberts, Gareth (19. november 2019). "How to generate brand loyalty (and reward loyal customers)". Orientation Marketing Ltd. Vaadatud 10. detsembril 2022.
  6. Dorronsoro, Sabrina (1. juuli 2021). "What is Brand Loyalty and How Can Companies Build it?". Brandwatch. Vaadatud 10. detsembril 2022.
  7. "Brand Loyalty: What it is & how to build it longterm". Qualtrics. Vaadatud 11. detsembril 2022.
  8. "10 Amazing Brand Loyalty Examples". Compose.ly. 12. märts 2020. Vaadatud 11. detsembril 2022.
  9. Grigore (1. aprill 2022). "The Reasons Behind Apple's Customer Loyalty and High NPS". Retently. Vaadatud 11. detsembril 2022.
  10. Goodson, Scott (27. november 2011). "Is Brand Loyalty the Core to Apple's Success?". Forbes Media LLC. Vaadatud 12. detsembril 2022.