Botulism

Allikas: Vikipeedia
Botulism
Klassifikatsioon ja välisallikad
Clostridium botulinum.jpg
Botulismi tekitaja Clostridium botulinum
Ladinakeelne nimi Botulismus
RHK-10 kood A05.1
RHK-9 kood 005.1
DiseasesDB 2811
MedlinePlus 000598
eMedicine 238  emerg/64
MeSH C01.252.410.222.151

Botulism on väga raske, lihashalvatusega kulgev haigus, mida põhjustab anaeroobse bakteri Clostridium botulinum eritatav mürkaine - botuliin.

Avastamine[muuda | muuda lähteteksti]

Botulismi põhjustava bakteri isoleeris 1895. aastal esimesena Belgia mikrobioloog ja arst Émile-Pierre-Marie Van Ermengem. 1895. aasta 14. detsembril haigestusid Ellezellesini linnakeses raskelt kohaliku orkestri 34 liiget, kes olid matuste järel kõrtsis söönud soolaliha. Neist kolm surid nädala jooksul. Sümptomite tõsidus vastas söödud liha kogusele. Väikeste lihatükikeste süstimisel loomadele leiti, et see põhjustas ahvidel, merisigadel ja hiirtel inimestele sarnaseid sümptomeid.

Soolalihast ja ohvrite siseelunditest õnnestus isoleerida anaeroobsed bakterid. Van Ermengem pani bakterile nimeks Bacillus botulinum. Nimi on tuletatud ladinakeelsest sõnast botulus - "vorst", kuna selle sümptomid sarnanesid peamiselt Lõuna-Saksamaal levinud ja teatud liiki vorstide söömisega seotud sündroomi omadele.

Toime ja vormid[muuda | muuda lähteteksti]

Botuliin blokeerib taaspöördumatult atsetüülkoliini vabanemise närvisünapsites. Selle tagajärjel tekib lihaste paralüüs. Surm saabub hingamis- ja südamelihaste halvatuse tagajärjel.

On kolm peamist botulismi vormi:

  • toidubotulism
Toiduainete kantud botulism, mida põhjustab botulismi mürkainet sisaldava toidu söömine. Ohtlikud on toidud, mida hoitakse õhukindlalt, näiteks (peamiselt kodus valmistatud) lihakonservid, suitsuliha jms. Saastunud toiduained ei ole kuidagi iseäralikud, ainsaks väliseks tunnuseks on "kummis" konservikaaned.
  • haavabotulism
Tekib Clostridium botulinumiga nakatunud haavas.
  • beebibotulismi põhjustab botuliini tootvate bakterite eoste sissesöömine, mis sisikonnas kasvades hakkavad tootma toksiine.
Beebide botulism on üks levinumaid imikute tervisehäireid USA-s. Infektsiooni tagajärjel tekib kõhukinnisus, üldine nõrkus, suutmatus pead kontrollida ja söömisraskused. Nende sümptomite tõttu viidatakse beebibotulismile sageli kui “lontis beebi sündroomile”.
Mesi, maisisiirup ja teised magusained on beebidele potentsiaalselt ohtlikud, sest beebi mittehappelised seedemahlad, inimese kehatemperatuur ja anaeroobne keskkond loovad ideaalsed tingimused botulismispooride kasvuks ja toksiinide produtseerimiseks. Botulismieosed on nende väheste bakterite seas, mis säilivad mees, aga nad on laialt levinud ka üldises keskkonnas. Kuigi need eosed on täiskasvanutele kahjutud (maohappesuse tõttu), pole beebi seedesüsteem piisavalt arenenud nende hävitamiseks. Seepärast soovitatakse lastele mitte anda magusaineid (sh mett) kuni nad on rinnast võõrutatud.

Kõik botulismi vormid võivad olla surmavad (suremus ilma ravita üle 70%, intensiivraviga alla 10%) Eriti ohtlik on toiduainete kaudu saadav botulism, sest üks nakatunud allikas võib mürgitada väga paljusid inimesi.

Botulismitekitaja hävib, kui toitu kuumutada 20 minuti jooksul üle 105-110 °C (seda on võimalik saavutada vaid steriliseerimise ehk autoklaavimise teel)

Meditsiiniline kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Botuliini kasutatakse meditsiinis teatud tüüpi lihastõmbluste raviks ja kosmeetilistel eesmärkidel kortsude vähendamiseks.