Bilobil intense

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Bilobil intense
Identifitseerimine
CAS-i number 90045-36-6
ATC-kood N06DX02

Bilobil intense (Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum) on taimset päritolu preparaadi nimi, mis koosneb mitmetest koostisosadest, sh hõlmikpuu lehtede standardiseeritud ja rafineeritud kuivekstraktist. Bilobil intense on saadaval mitmel pool maailmas kõvakapslitesse pakendatuna ja on käsimüügiravim.[1]

Nimetused ja tähised[muuda | muuda lähteteksti]

  • GINKGO BILOBA LEAF, SALISBURIA ADIANTIFOLIA LEAF,

COMMON GINKGO LEAF, GINKGO MACROPHYLLA LEAF.

CAS-i registreerimisnumber on 90045-36-6.

Farmakoterapeutiline grupp: psühhoanaleptikumid. Toimeaine hõlmikpuulehed kuulub teiste dementsusvastaste ainete rühma.

ATC-kood: N06BA02 ja ATCvet-kood: QN06BA02. ATC-kood N06BA02 hõlmab nii hõlmikpuulehe ektrakti, kui hõlmikpuulehe pulbrit.

Bilobil intense on registreeritud Eesti Ravimiregistris, müügiloa hoidjaks ja tootjaks on märgitud KRKA d.d., Novo mesto, Sloveenia.

Kasutamine ja toimeained[muuda | muuda lähteteksti]

Bilobil intense kapslid on taimne ravimpreparaat, mida soovitatakse sümptomaatiliseks raviks – ajutegevuse funktsionaalsete häirete korral eakatel isikutel ja jäsemete arteriaalse verevarustuse funktsionaalsete häirete korral.

Kapslite manustamine parandab peaaju varustatust hapniku ja glükoosiga.

Tavapärane annustamine ajutegevuse funktsionaalsete häirete korral on 1 kapsel 2 korda päevas ja jäsemete arteriaalse verevarustuse häirete korral 1 kapsel kas üks või kaks korda päevas, hommikul ja/või õhtul.

Ekstrakti toimeaineteks on flavoonglükosiidid, ginkoliidid ja bilobaliid. Üks kõvakapsel sisaldab 120 mg hõlmikpuu lehtede standardiseeritud ja rafineeritud kuivekstrakti (35-67:1), ja see vastab 26,4–32,4 mg flavonoididele (flavoonglükosiididena); 3,36–4,08 mg ginkgoliididele A,B,C ja 3,12–3,84 mg bilobaliididele.

Kõrvatoimed[muuda | muuda lähteteksti]

Väga harva on esinenud kõrvaltoimetena peavalu, seedetrakti kergeid häireid, ülitundlikkusreaktsiooni (väljendub naha punetuse, paistetuse ja sügelusena), seedetrakti, aju ja silma verejooksu.

Koostoimed[muuda | muuda lähteteksti]

Bilobil intense kapslid võivad sekkuda mitmete ravimite ainevahetusse, mida metaboliseeritakse tsütokroom P450 süsteemis, seetõttu soovitatakse konsulteerida arstiga.

Ka epilepsiaravimite, nagu valproehape ja fenütoiin, tarbijad võiksid enne hõlmikpuu taimsete preparaatide tarbimist nõu pidada arstiga.

Bilobil intense kapsleid ei soovitata tarbida kui kasutatakse ravimeid, mis takistavad vere hüübimist (nagu antikoagulandid, atsetüülsalitsüülhape, mittesteroidsed põletikuvastased ravimid), kuna nende samaaegne tarvitamine võib suurendada verejooksu tekke riski.

Ohud[muuda | muuda lähteteksti]

Hõlmikpuu lehtede kuivekstrakti toimeid ei ole uuritud väga palju alla 18-aastastel, rasedatel ja lapsi rinnaga toitvatel naistel, seega soovitatakse enne selle ravimi tarvitamist nõu pidada oma arsti või apteekriga.

Ravimis kasutatud abiained on laktoosmonohüdraaat, maisitärklis, talk, ränidioksid, magneesiumstearaat (E572), veeldatud glükoos jmt, see võib osutuda problemaatiliseks laktoosi ja glükoositalumatuse korral.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Veebiallikad[muuda | muuda lähteteksti]