Beto O'Rourke

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Beto O'Rourke
Beto O'Rourke
Ameerika Ühendriikide Esindajetkoja liige Texas 16. piirkonnast
Ametiaeg
3. jaanuar 2013 – 3. jaanuar 2019
Eelnev Silvestre Reyes
Järgnev Veronica Escobar
Isikuandmed
Sünninimi Robert Francis O'Rourke
Sündinud 26. september 1972 (50-aastane)
El Paso, Texas, Ameerika Ühendriigid
Erakond Demokraatlik Partei
Abikaasa Amy Hoover Sanders (a. 2005)
Vanemad Melissa ja Pat O'Rourke
Lapsed 3
Alma mater Columbia ülikool (BA)
Autogramm Beto O'Rourke Signature.svg

Robert Francis O'Rourke (sündinud 26. septembril 1972) on Ameerika Ühendriikide poliitik ja ärimees, kes kuulub Demokraatlikku parteisse ning esindas aastatel 20132019 Esindajatekojas Texase osariigi 16. valimisringkonda.

2018. aastal kaotas ta senativalimistel napilt Texase osariigi vabariiklasest senaatorile Ted Cruzile, kuid eduka valimiskampaaniaga pälvis suurt populaarsust ka väljaspool osariiki. 14. märtsil 2019 teatas ta kandideerimisest 2020. aasta presidendivalimistel ning 1. novembril teatas, et siiski loobub sellest. [1]

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Robert Francis O'Rourke sündis Texase osariigi piirilinnas El Pasos. Hüüdnimi Beto on hispaaniapärane deminutiiv Robertost, sest enamus El Paso elanikest on hispaaniakeelsed "latiinod". Juba tema isa Pat O'Rourke lõi kaasa poliitikas ning oli valitud ka El Paso maakonnakohtunikuks[2]. Beto O'Rourke lõpetas 1995. aastal New Yorgis Columbia ülikooli bakalaureusekraadiga inglise kirjanduses. 1998. aastal pöördus ta tagasi El Pasosse ning rajas internetiteenuseid ja tarkvara pakkuva ettevõtte Stanton Street Technology Group[3], mis tegutseb tänaseni. Aastatel 2005–2011 kuulus O'Rourke El Paso linnanõukokku.
2012. aastal esitas ta kandidatuuri valimistel Ameerika Ühendriikide Esindajatekotta ning võitis Demokraatliku partei eelvalimistel kauaaegset Esindajatekoja liiget Sylvestre Reyest[4]. O'Rourke valiti Esindajatekotta kolmeks perioodiks järjest, kuid 2018. aastal otsustas ta kandideerida Demokraatliku partei kandidaadina senativalimistel tuntud vabariiklasest senaatori Ted Cruzi vastu. Novembris toimunud valimistel kogus O'Rourke üle 4 miljoni hääle. kokku 48,3% häältest Cruzi 50,9% vastu[5], kuid valdavalt konservatiivses ja vabariiklikus Texases oli see demokraatide jaoks parim tulemus pärast 1988. aastat.
Palju tähelepanu pälvis O'Rourke valimiskampaania, mida suutis edukalt rahastada eraannetustest ning loobus erakonna kontrollitavatest poliitilise aktsiooni komitee (Political Action Committee – PAC) toetustest.[6] Kuigi O'Rourke sisenes valimistele autsaiderina ning oli oma nimekast konkurendist küsitluste järgi pikalt maas, tõestas ta end võimeka poliitikuna, kes on suuteline mobiliseerima valijaid oma toetuseks ning hoolimata sellest, et ta valimised kaotas, nägid paljud temas perspektiivikat kandidaati presidendivalimistel. 14. märtsil 2019 teataski O'Rourke kandideerimisest 2020. aasta presidendivalimistel. [7]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Beto O'Rourke abiellus 2005. aastal Amy Hoover Sandersiga. Neil on kolm last: Ulysses, Molly ja Henry. Nooruses oli Beto korduvalt pahuksis seadusega, talle on esitatud süüdistus sissemurdmises ja joobes juhtimise eest. Süüdistused võeti küll tagasi[8]. Ta oli seotud arvutihäkkerite grupiga Cult of the Dead Cow[9]. Samuti mängis ta mitmes ansamblis basskitarri ja trumme[10]. Ülikooli ajal oli ta sõudemeeskonna kapten [11]. O'Rourke valdab vabalt hispaania keelt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]