Beats From The Vault

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Beats From The Vault (BFTV).jpg

Beats From The Vault on 1998. aasta suvel tegevust alustanud Eesti pikaealisim[1] senini toimuv peosari. Selle eestvedajaks ning kuraatoriks on Anders Melts. BFTV sari toimub praegu regulaarselt iga kahe kuu tagant klubis Hall.

BFTV-i loojad on Anders Melts (tuntud muusikuna ansamblitest Forgotten Sunrise ja Deceitome ning saatejuhina Raadio 2 programmist "Röntgen") ja Margus "Lemmy" Pikner. Resident-DJ Anders Melts ehk 4-got-10 on muusikat mänginud reeglina kõikidel BFTV üritustel, kuid pika ajalooga (üle 110 peo) sarjast on läbi käinud DJ-sid vististi üle viiekümne.

Esimene BFTV[2][muuda | muuda lähteteksti]

Sarja kõige esimene pidu toimus 1998ndal aastal ERKI (tollane Eesti Kunstiakadeemia hoone A.Laikmaa ja Gonsiori tänava nurgal) all ühes esimestest Tallinna internetikohvikutest "Enter," kuid järgevad juba suuremates kohtades: klubis "Võit," lokaalis "Teine Kodu," seejärtel pikemalt juba "Rock Star's," "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi" ruumides ja EKKM-kohvikus, ning alates 2019 aastas aprillikuust juba Eesti suurimas tehnoklubis "Hall." Beats From The Vault on reisinud ringi ka mitmes klubis ja baaris üle Eesti, kuid kodulinnast Tallinnast eemal toimuvad põrandaalused peod ei kuulu regulaarpidude hulka ega osale loetelus vaid on pigem n.ö. külalisüritused, näiteks festival Hard Rock Laagri "Purgatooriumi"-nimeline öine järelpidu.

20. toimumisaasta ja Tallinn Music Week[3][muuda | muuda lähteteksti]

Beats From The Vault
Ürituse tüüp kultuuriüritus
Žanr Techno Body Music, elektrooniline muusika, underground-tantsumuusika, EBM, Industrial, Rhytmic Noise, New wave, Post-punk, Dark Wave, Cold Wave, jpt
Tegutsemisaastad 1998 - praegu
Toimumiskoht klubi Hall (Peetri 6 Tallinn)
Algatajad Anders Melts, Margus "Lemmy" Pikner
Korraldajad Anders Melts
Esinejad Blac Kolor, Holzkopf, The Lunacy of Flowers
Koduleht https://www.BFTV.ee

6. aprillil 2018. korraldati 20. toimumisaasta tähistamiseks Tallinn Music Week-i TMW: Beats From The Vault Stage pidu, kus esinesid: Dead Janitor, Democide, Solo Ansamblis, Crash Test Money, Podruga, Tekstur, Evestus, Miseria Ultima, ZRN.

BFTV 100. juubel[4][muuda | muuda lähteteksti]

Järjekorranumbriga 100. pidu toimus 7. veebruaril 2020 klubis Hall. DJ-dest astusid üles: 4-got-10, Aivar Meos, Dirt Vessel, Fade:Over, fs, Ivõl, Neon D.I., Padre, Shiftwind, Skiso, Tamhiis ja Warshock. Sünnipäeva puhul esitleti näituse raames kõikide 100 ürituse plakatid.

BFTV eesmärk ja Bardo thödoli loogika[5][muuda | muuda lähteteksti]

Öeldakse, et on olemas elu enne BFTV kogemist ja see, mis sellele järgneb, on hoopis midagi muud. Muusika, mida mängitakse, on tavapäraselt kontsertvalidusel, samuti ei hoita tagasi valguslahenduste sobitamises ja ka olustiku loomises. Tihti on vaatepilt šokeeriv, esiti võib-olla koguni ehmatav: seal võib ära tunda 90-ndate reivide hõngu, alati väga palju paksu tossu, silmi läbi lõikavat strobovalgust ja lasereid. Korraldajad ei hoia tagasi visuaalse materjaliga üllatamast ja närvikõdi tekitamast, segadusse ajamast. Need on ainukesed hirmud, millest üle saades tantsid sa täiesti vabalt. "Bardo thödoli" loogika lähtub sellest, et vahepealsusesse sattunud teadvus on üldjuhul segaduses (ka vaatamata saadud õpetustele), ja kuna lahkunu ei saa aru, mis temaga on juhtunud, mõjuvad plinkiv-kiirgav valgus ja müra hirmutavalt. Tiibeti õpetussüsteemide meistri Kyaube Kalu Rinpoche (1905-1989) sõnul valitseb vahepealsuses selline müra, mis on võrdne tuhande kõuekärgatusega, ja olukord, kus igast ilmakaarest plingib ning sähvib sansaara ja nirvaana eri tasandite pimestavat valgust: "see on umbes samasugune kogemus nagu tipptund Pariisis, kus me oleme nagu keset rahvarohket rüsinat, kus inimesed tunglevad lõputult siia-sinna ja autod sõidavad igas suunas. Et see pilt oleks täielik, peame siia lisama tiheda rongiliikluse koos taevast risti-rästi läbistavate lennukitega, kogu selle kaootilise põksumise"

Kabel & Krematoorium[6][muuda | muuda lähteteksti]

Kaasajal jaguneb BFTV ruumijaotus peamiselt muusikastiilide tõttu kaheks: Krematoorium ehk peasaal (techno body music, EBM, industrial ja rhythmic noise) ja Kabel (cold wave, darkwave, post-punk, gothic, synthpop, dark ambient ja breakcore)

Lisandunud on veel ruumiinstallatsioon-tuba nimega Külmkamber[7], kuhu on pühendatud ühe konkreetse artisti või bändi looming, Külmkambri menüü on iga kord erinev.

Covid-21 & streaming[8][muuda | muuda lähteteksti]

Tänu pandeemia tõttu tekkinud piirangutele on mõned üritused olnud sunnitud läbi youtube, facebooki ja twitchi striimingukanalite helis ja pildis toimuma. Sündis www.BFTV.ee veebikodu.

"The Ghosthunters - Sketches from livestream"[9][muuda | muuda lähteteksti]

The Ghosthunters lühifilm (17.16min) tekkis sellest, et livestream´ide vahepealsed klipid olid asjaosaliste ja autorite arvates liiga head, et neid mitte järjekorda kokku kleepida ja lõbusaks filmikeseks moodustada.

Meeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Beats From The Vaulti korraldustiimi kuuluvad Anders Melts, Evert Palmets, Jaan Pullerits, Kadri Sammel, Krete Beljaev, Ragnar Kivi, Hedi Tamhiis ning plakatikunstnikuna tuntud Rene13.

Trivia[muuda | muuda lähteteksti]

Beats From The Vault ürituse nimi tuleneb Controlled Bleedingu plaadinimest "Songs From The Vault" ja aastatel 1998-1999 kandis üritustesari ajutiselt ka nime "Beats From The Vaulti In The Steel Room".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Anders Melts: "Beats From The Vault on tunnetuse, mitte stiilipõhine sari"
  2. Alvar Loog. "Kultuur: Mees, kes korraldab Tallinna kõige tumedamaid tantsupidusid".
  3. Evert Palmets. "Rada7.ee Anders Melts: "Beats From The Vault on tunnetuse, mitte stiilipõhine sari"".
  4. "Postimees.ee: Beats from the Vault jõuab 100. toimumiskorrani".
  5. Ülo Mattheus. ""Akadeemia" nr 10, oktoober 2021".
  6. Mariliis Mõttus. "Müürileht.ee: Tumedad biidid võlvi alt".
  7. Kärt Kelder, Sirp. "Hommikusöök söödud ja kohv joodud. Peole?".
  8. "www.BFTV.ee".
  9. BFTV. ""The Ghosthunters" 2021 lühifilm".