BRDM-2

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

BRDM-2

BTR-80

Põhilised taktikalis-tehnilised näitajad
Pikkus 5,75 m
Laius 2,75  m
Kõrgus 2,31  m
Kaal 7,7  t
Kiirus maastikul 50 km/h
maanteel 95 km/h
Käiguvaru maanteel 750 km
Suurtükk -
Kuulipildujad 14,2 mm kuulipilduja NSVT
7,62 mm kuulipilduja PKT
Soomus 3–14 mm
Mootor GAZ-41
Mootori võimsus 140 hj
Meeskond 4 inimest

BRDM-2 (Bojevaja Razvedovatelnaja Dozornaja Mašina 'lahinguluure- ja patrullmasin') on Nõukogude Liidus valmistatud luuresoomuk.

Iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

BRDM-2 on kastikujulise kerega kiirekäiguline amfiibne soomuk. Jõuseade asub tagaosas, lahingruum eespool. Kraavide ja pehmete alade hõlpsamaks ületamiseks on kahe telje keskele paigaldatud alla lastavad väiksemad abirattad. Pöördtorn koos relvastusega on üle võetud soomustransportöörilt BTR-60PB. Olemas on massihävitusrelvakaitsesüsteem.

BRDM-2 meeskonnas on viis liiget: komandör, juht, laskur ning kaks vaatlejat (parem- ja vasakpoolne).

BRDM-2 peamine voorus on hea läbivus maastikul.

BRDM-2 puudused on nõrk soomuskaitse ja sisenemis-väljumisluukide ebasoodne asukoht. Masinasse siseneda ja sealt väljuda saab ainult torni ees asuvatest katuseluukidest, mistõttu masinast väljumine lahinguväljal on praktiliselt võimatu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

BRDM-2 eelkäija oli BRDM-1. Et see ei vastanud uutele lahingulistele nõuetele (puudusid öövaatlusvahendid ja korralik relvastus), siis töötati välja uus soomuk.

Uus luuremasin BRDM-2 võeti relvastusse 1962. aastal ja seda näidati avalikult esmakordselt 1966. aastal. Soomukit toodeti Arzamassi Masinaehitustehases 1963–1989. Kokku valmistati umbes 7200 seda tüüpi soomukit.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta seisuga kasutatakse seda soomukit 49 riigis. Kõige rohkem, üle 2600, on BRDM-2-tesid Venemaal, umbes 1000 Süürias, umbes 600 Angolas ja Ukrainas. Euroopa Liidus on üle 400 BRDM-2 Poolas ja üle 100 Slovakkias, vähesel määral (alla 20) veel mitmel endisel sotsialismimaal. 11 riigis, sealhulgas Eestis, on BRDM-2 varem kasutatud, kuid nüüdseks relvastusest maha võetud.

Iraagi sõja ajal sai ka USA sõjasaagiks mõned BRDM-2-d, mis anti üle muuseumile.

BRDM-2 Eesti kaitsejõududes[muuda | muuda lähteteksti]

1990. aastate algul õnnestus kaitseväelastel ja kaitseliitlastel Eestist lahkuvalt Vene armeelt üle võtta 6–10 mitmesuguses seisukorras BRDM-2. Osa neist remonditi ja võeti kasutusele, osa jäeti seisma varuosadeks ja osa paigaldati tankitõrjesihtmärkideks. Peamiselt kasutati BRDM-2-sid Kaitseväe Lahingukoolis, kus nad etendasid peamiselt õppustel vastase soomustehnikat, ja Kalevi Üksik-jalaväepataljonis. 2 soomukit anti politseile, kus need värviti sini-valgeks. Praeguseks on kõik masinad kasutusest maha võetud. Kinnitamata andmetel on BRDM-sid olnud ka Kaitseliidus.

2008. aastal plaaniti kaitseväe soomukeid müüa interneti enampakkumisel, kuid kaitsevägi peatas tehingu.[viide?]

Üks BRDM-2 (ilmselt endine politsei oma) on üle antud Vabadusvõitluse Muuseumile Lagedil.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]