Aurupunk

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Lühikeses seelikus naine poseerib väljakutsuvalt mehe kõrval suure auruveduri eesotsas
Lavastatud aurupungifoto
mustvalge joonistus väikesest keerulise ehitusega majast, mis on pöördalusel ümbritsevate hoonete kohale tõstetud.
"Maison tournante aérienne" (keerlev maja õhus) Albert Robida illustratsiono raamatule Le Vingtième Siècle, mis 19. sajandil kujutas ette elu 20. sajandil

Aurupunk (inglise keeles steampunk) on ulme alamžanr, mida iseloomustavad aurumasinad, tihti keskkonnas, mille inspiratsiooniks on 19. sajandi tööstusrevolutsioon. Aurupungiteoste tegevustik seetõttu tihti aset alternatiivajaloolise Inglismaa viktoriaanlikul ajastul või kullatud ajastul Ameerika Metsikus Läänes või postapokalüptilises tulevikus, kus aurumootorid on taas igapäevakasutusse jõudnud. Aurupungi kõige äratuntavamaks jooneks on anakronistlikud tehnoloogiad või retrofuturistlikud leiutised nagu 19. sajandi inimesed neid ette oleks kujutanud. Samuti kajastub ajastu nägemus moele, kultuurile ning arhitektuuristiilile. Säärast tehnoloogiat võib leida H. G. Wellsi, Jules Verne'i või kaasaegsete autorite Philip Pullmani, Scott Westerfeldi ja China Mieville'i teostest. Aurupunk kujutab alternatiivajalooliselt ka tehnikasaavutusi nagu õhulaevad või Charles Babbage'i ja Ada Lovelace'i Analüütilise Masina sarnased analoogarvutid.

Aurupunk viitab ka aurupungi ulme esteetikast kantud kunstistiilidele, rõivamoele ning subkultuuridele, mida on populariseerinud 20nda sajandi keskpaiga viktoriaanliku ajastu kirjandus ja filmid. Paljud huvilised on hobi korras kaasaegseid objekte pseudoviktoriaanliku "aurupungi" stiili ümber ehitanud ning selle sõnaga on kirjeldatud mitmeid kaasaegseid kujutavaid kunstnikke ning muusikuid.