Augusto Ferrer-Dalmau

Allikas: Vikipeedia

Augusto Ferrer-Dalmau Nieto (sündinud 20. jaanuaril 1964 Barcelonas) on realistliku ja akadeemilise stiiliga hispaania maalikunstnik, kes on spetsialiseerunud ajaloo- ja lahingumaalidele.

Augusto Ferrer-Dalmau
Sünninimi Augusto Ferrer-Dalmau Nieto
Sündinud 20. jaanuar 1964
Barcelona, Hispaania
Rahvus hispaanlane
Tegevusala kunstnik, maalikunstnik
Kunstivool realism, hüperrealism
Tunnustus Orden de Isabel la Católica (2019)
Koduleht
https://augustoferrerdalmau.com/

Elulugu ja looming[muuda | muuda lähteteksti]

Augusto Ferrer-Dalmau[1] õppis San Ignacio de Sarriá jesuiitide koolis. 1980. aastate lõpus töötas ta mitmes ettevõttes tekstiilidisainerina. Huvi sõjaväelase elukutse ja ajaloo vastu ajendas teda juba väga noorelt sellel teemal maalima ja raamatut ("Román Battalion") kirjutama, kuigi tema esimesed teosed olid maastikud, eelkõige meremaastikud. Inspireerituna Antonio López García loomingust keskendus ta linnakeskkonnale ja jäädvustas lõuendile Barcelona vaateid. 1990. aastate lõpust on ta keskendunud ajaloolis-sõjalistele teemadele ning kujutab oma maalidel sageli maastikku koos lahingutegevusega.

Ta on loonud omanimelise kunsti ja ajaloofondi (Fundación Arte e Historia Ferrer-Dalmau). 2010. aastast on ta teinud koostööd kirjastuste ja institutsioonidega ning Hispaania sõjaajaloole spetsialiseerunud ühendusega. Ta asutas ka ajakirja FD Magazine, milles ta käsitleb Hispaania ajalugu ja rahvast kunstilisest ja sotsiaalsest vaatenurgast. Ferrer-Dalmau on olnud sõjakunstnikuna maailma konfliktipiirkondades, näiteks Afganistanis, Süürias, Liibanonis, Malis, Iraagis, Somaalias, kus ta on teinud visandeid ja maalinud.

Ferrer-Dalmau teoseid võib näha mitmes muuseumis, näiteks Museo de la Guardia Real (Palacio Real de El Pardo, Madrid), el Museo del Ejército, el Museo de la Academia General Militar (Zaragoza), el Museo de la Academia de Caballería de Valladolid,​ el Museo del Arma de Ingenieros (Madrid) jm.

"Carga del río Igan por el Regimiento Alcántara" (2013)

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on saanud Isabel la Católica ordeni ja suure sõjaväeristi (la Gran Cruz al Mérito Militar). 2022. aastal pälvis Ferrer-Dalmau Hispaania kultuuriministeeriumi kuldmedali kaunite kunstide alal (Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes). Ta on CEU San Pablo ülikooli audoktor ning Santa Isabel de Hungría Kuningliku Kaunite Kunstide Akadeemia (Sevilla) ja San Romualdo de San Fernando Kuningliku Akadeemia (Cádiz) liige. 

Ferrer Dalmau loomas maali "Rocroi, el último tercio"

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Augusto Ferrer-Dalmau", Wikipedia, la enciclopedia libre (hispaania), 14. mai 2023, vaadatud 15. mail 2023

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]