Audrey Tang

Allikas: Vikipeedia
Audrey Tang aastal 2015

Audrey Tang Feng (hiina keeles 唐凤, pinyinis Táng Fèng, sündinud 18. aprillil 1981, varem Autrijus Tang Tsung-han) on Taiwani poliitik ja vaba tarkvara arendaja, alates 1. oktoobrist 2016 Taiwani portfellita digiminister, 27. augustist 2022 Taiwani digiministeeriumi juht.[1] Ametisse asudes oli Tang noorim minister ja esimene transsooline kõrgem valitsusamentik Taiwanil.[2][3]

Tang algatas aastatel 20012005 CPANis üle 100 vabavaralise tarkvaraprojekti ning on algatanud Pugs-projekti raames Perl 6 väljatöötamise. Digiministrina seisab radikaalse läbipaistuse eest ja kohandab digivahendeid kodanike arvamuse toomiseks otsustusprotsessidesse. Tema ja ta mõttekaaslaste liikumisest G0v väljatöötatud platvorm vTaiwan põhineb eri avatud lähtekoodiga osalustööriistadel, mis üheskoos võimaldavad teha ettepanekuid, infot jagada ja väljendada oma seisukohti, korraldada häkatone jpm. Platvormi üks eesmärke on selgitada konsensust polariseerunud debati olukorras, seda kasutati nt Uberi regulatsiooni väljatöötamisel.[4][5]

Poliitiline karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2014. aasta Päevalilleprotestidest alates on Tang kasutanud poliitilistes debattides digivahendeid. Esialgu kutsuti Tang valitsusele appi koostama meediapädevuse õppekava, eduka koostöö järel tehti talle ettepanek leida Taiwanile digiminister, kelleks lõpuks osutus Tang ise.

Töö digiministrina[muuda | muuda lähteteksti]

Tangi ettekanne Summit for Democracy konverentsil 2021

Tangi vastutusala president Cai Yingweni valitsuse ministrina on avatud valitsemine, sotsiaalne innovatsioon ja nooremate põlvkondade kaasatus, mis praktikas tähendab fookust digivahenditele, sest ilma nendeta ei oleks neis valdkondades edenemist võimalik saavutada. Digiministrina on Tang keskendunud tsiviiltehnoloogia kasutamisele, mida katsetatakse koostöös vabakonnaga ning prototüübitakse ja skaleeritakse koostöös valitsusega. Tang iseloomustab end konservatiivse anarhistina ning rõhutab, et ta töötab koos valitsusega või valitsuse juures, aga mitte valitsuse jaoks. Portfellita ministrina koosneb tema meeskond eri valitsusasutuste ja vabakonna esindajatest, kes töötavad projektipõhiselt.

Digivahendite kasutamist näeb Tang kui meetodit ja mitte eesmärki iseeneses, kuid rõhutab nende puhul sõnavabaduse ja avatuse põhimõtteid. Võitluses desinformatsiooniga rõhutab Tang, et ei keskenduta valeinfo eemaldamisele infovoost, vaid sotsiaalmeedia ja suhtlusvõrgustike seirele ning kiirele reageerimisele kahjulikule väärinfole, pakkudes operatiivselt sellele alternatiivset korrektset teavet sotsiaalmeediale kohases ja soovitatavalt humoorikas vormis.

Jaapani hip-hop artisti Dos Monos "Civil Rap Song" remiksib Tangi CC-litsentsitud intervjuud

Seejuures avaldab nii digiminister Tang ise kui tema büroo kogu materjali Creative Commons vabakasutuslitsentsi all ning sõltumatult ärilistest platvormidest, et tagada info taaskasutamine ja levik digikeskkonnas. Koostööd tsiviiltehnoloogia ringkondadega peab Tang oluliseks Taiwani eduka toimetuleku juures korooniakriisiga, mille raames suudeti kiiresti võtta kasutusele aktivistide poolt loodud kaitsemaskide laoseisu seire ja jaotamise rakendus ning juurutada vabakonna poolt hallatud pseudonüümne SMSidel põhinev kontaktiseire rakendus. Tangi sõnul on korooniakriisiga suudetud hakkama saada ilma ühiskonna sulgemise ja info vaba leviku piiramiseta.

Üldpõhimõttena toob Tang välja, et valitsuse usaldusväärsus sõltub kodanike usaldamisest valitsuse poolt, misttõttu on tema kreedoks digiministrina luua koostööplatvorme, kus kodanikud saavad valitsusest ja ärihuvidest sõltumatult osaleda avalikus elus. Tang rõhutab kodanike aktiivset rolli digikeskkonnas ja peab seda meedia- ja digipädevuse nurgakiviks. Ta peab konkurentsieeliseks avatud ühisloomeliste platvormide kasutamist ja on soovitanud selleks liituda Vikipeedia ja OpenStreetMapi kogukondadega.

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Audrey Tangi vulkani tervitus 12. mail 2021

Tangi vanemad töötasid ajalehe China Times juures, lapse haridusega tegeles peamiselt Tangi ema. Tang kannatas tugevalt koolikiusamise all ja vahetas korduvalt koole, suur osa tema haridusteest möödus andekate ja või probleemsete laste klassides ja eri õppemeetodeid katsetades. Seoses isa doktoriõpingutega õppis Tang ühe aasta ka Saksamaal, kuid Taiwani naastes kooliprobleemide intensiivistumise tõttu jäi 14-aastaselt kokkuleppel kooli juhtkonnnaga püsivalt iseseisvale õppele. Tang kirjeldab oma rahulolematust õpikute ja korraldatud õppega eri koolides ning osutab, et Internetis uurimistöö tegemine ja meililistides või meili teel otse teadlastega suhtlemine sobis tema haridusvajadustega.

Programmeerimisega puutus Tang esimest korda kokku 8-aastaselt BASICu õpiku kaudu. Esialgu programmeeris ta paberil, kuid veidi hiljem arvuti omandamise järel kirjutas ta õppeprogramme, 12-aastaselt hakkas programmeerima Perlis, mille arendajate kogukonnaga on jäänud seotuks pikemaks ajaks.

Tang kirjeldab, et on teinud läbi kaks puberteeti, esimene oli poisiea puberteet, kuid loomupäraselt madala testosteroonitaseme tõttu jäi see poolikuks. Teise puberteedi tegi Tang läbi 24-aastaselt, mille tulemuseks oli soo meditsiiniline kohendamine ja nimevahetus. Suheldes palju tarkvaraarendajate kogukondadega selgitas ta esmalt neile oma soomuutust läbi binaarsuse puudulikkuse, käitusaja tüübiteisenduse ja vajaduse imaginaararvude järele, nüüdseks kirjeldab Tang end postsoolisena.

Tang väljendab oma hoiakut maailma keerukuse, lihtsate lahenduste puudulikkuse ja perfektsionismi ekslikkuse teemal tsiteerides Leonard Coheni laulu "Anthem". Tang kasutab viisakusväljendina Star Treki ulmemaailmast pärit vulkani tervitust ning kirjeldab seda hoomatava lühivormina jätkusuutliku arengu soovimiseks.[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Medha Basu (15. detsember 2017). "Audrey Tang, Digital Minister, Taiwan". GovInsider. Vaadatud 20. september 2018.
  2. Kate O'Flaherty (4. mai 2018). "Taiwan's revolutionary hackers are forking the government". Wired UK. Vaadatud 20. september 2018.
  3. "Taiwan inaugurates Ministry of Digital Affairs, strives to 'Free the Future'". Ministry of Digital Affairs. 27. august 2022.
  4. Carl Miller (3. september 2018). "To save democracy, we must disrupt it". UnHerd. Vaadatud 20. september 2018.
  5. Chris Horton (21. august 2018). "The simple but ingenious system Taiwan uses to crowdsource its laws". MIT Technology Review. Vaadatud 21. september 2018.
  6. Ghost Island Media (2. märts 2021). "Life & Times of: Audrey Tang (Digital Minister @ Taiwan)". The Taiwan Take.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]