Astravase mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Astravase mõisa peahoone

Astravase mõis (leedu Astravo dvaras) on endine mõis Leedus Biržai rajoonis Biržais Astravase linnaosas. Peahoone asub aadressil Astravo g. 17.

Aastal 1804 omandasid seni Radziwillidele kuulunud Biržai ja selle ümbruskonna Tyszkiewiczid. Algselt oli nende residentsiks Biržai loss. Aastal 1820 valmis praeguse Astravase mõisakompleksi aladel karjamõisa eluhoone, mis on mõisakompleksi vanim ehitis. Aastal 1842 valmis karjamõisa juurde uus eluhoone, mis aastal 1862 ümber ehitati. Hoone arhitektiks oli Tomas Tišeckis. Esindushooneks mõeldud lossis asub kaks saali, keskmise osa kohal asub vaatetorn. Sisekujunduse valmistasid kohalikud meistrid.[1] Lossis asunud skulptuurid viidi aastail 1937 ja 1938 Kaunasesse sealsesse Sõjamuuseumi. Peahoones asub raamatukogu, kus asub Radziwillide ja Tyszkiewiczite suguvõsa arhiiv (vanimad raamatud pärinevad seal XV sajandist), samuti ka arheoloogilised ja etnograafilised kogud ning XIX sajandi lõpul – XX sajandi algul Vilniuses ja Pariisis valminud kunstiteosed. [2]

Kõrvalhoonetest on säilinud Apaščia jõel asuv vesiveski ja vahimajake, Peahoone juures asub ka tall. Aastal 1860 valmis sild üle Apaščia jõe.

Mõisakompleksi juures asub 18 hektari suurune park, mis valmis aastail 18511862. Pargis kasvavad kuused, männid ja pärnad.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]