Asko Tamme

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Asko Tamme (sündinud 18. veebruaril 1961 Tallinnas) on eesti raamatukogundustegelane, alates 2001. aastast Tartu Linnaraamatukogu direktor.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Päritolu ja haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Tamme sündis Tallinna vabrikutööliste peres. Koolihariduse omandas ta Tallinna 4. Keskkoolis ja tehnikakoolis Tallinnas. Haridustee jätkus aastatel 19801985 Tartu Riiklikus Ülikoolis, kus ta õppis inglise keele ja kirjanduse erialal, lisaainena klassikaline filoloogia.

Ametialane tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1985 asus Tamme tööle Eesti Akadeemilises Raamatukogus, kus tõusis mõne aastaga sektorijuhataja ametikohale. Aastatel 19941998 oli ta samas raamatukogus ametis direktori asetäitjana infotehnoloogia alal.

Paralleelselt tegutses Tamme ka ülikoolide õppejõuna – 19881993 õpetas ta Tallinna Pedagoogikaülikoolis ladina keelt ja maailmakirjandust, aastatel 19951999 Eesti Kunstiakadeemias samuti ladina keelt.

1997. aastal valiti ta Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsiumi (ELNET) tegevdirektoriks. Tema nelja-aastase ametiaja kestel toimusid mitmed olulised arengud: 1998. aastal võeti kasutusele Eesti teadusraamatukogude ühtne infosüsteem ESTER, 1999. aastal liituti Euroopa Teadusraamatukogude Konsortsiumiga (CERL), 2000. aastal hakati teadusraamatukogude ühishankena tellima EBSCO ajakirjade andmebaase, 2001. aastal liitusid konsortsiumiga kaks Eesti suurimat rahvaraamatukogu – Tallinna Keskraamatukogu ja Tartu Linnaraamatukogu.[1]

12. novembril 2001 asus Tamme tööle Tartu Linnaraamatukogu direktorina. Tema juhtimise all on ellu viidud mitmeid olulisi uuendusi, mis on taganud raamatukogule innovatiivse ja edumeelse kultuuriasutuse maine. Näiteks 2002. aastal rakendati ellu elektrooniline laenutussüsteem, 2003. aastal hakati esimesena Eestis laenutama videomaterjale, 2011. aastal hakati esimesena Eestis laenutama e-lugereid.

Tamme on käinud õppereisidel ja stažeerinud Ameerika Ühendriikide, Saksamaa, Suurbritannia, Rootsi ja Soome raamatukogudes. Ta on avaldanud ajakirjanduses, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu aastaraamatutes, kogumikes ja Tartu Riikliku Ülikooli toimetistes artikleid poeetika, vanaraamatu ja raamatukogunduse alal ning esinenud rohketel erialastel konverentsidel.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1995. aastast on Tamme Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu liige. Käesoleval ajal kuulub ta selle organisatsiooni juhatusse.[2] 2011. aastal kogus Tamme tuntust raamatukoguhoidjate ühe peamise kõneisikuna avalikus debatis kultuuriminister Rein Langi ettepanekute üle muuta rahvaraamatukogude komplekteerimispoliitikat.

Alates 1997. aastast kuulub ta Euroopa Teadusraamatukogude Konsortsiumi täidesaatvasse komiteesse ja alates 2002. aastast on ta Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi juures tegutseva Rahvaraamatukogude Nõukogu esimees.[3]

Aastast 2003 on Tamme Supilinna Seltsi asutajaliige.

Poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Tamme kandideeris 2017 kohalike omavalitsuste valimistel Tartu linnavolikokku, sai 110 häält, aga ei osutunud valituks. Hilisemate loobumiste ja liikmelisuse peatamiste tõttu on ta alates 30.08.2018. a.[4] Tartu Linnavolikogu liige. Tamme on sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ja volikogu majandus- ning arengu- ja planeerimiskomisjoni liige. Oli ka puidurafineerimistehase eriplaneeringu teemakomisjoni liige 15.04.2018 - 6.12.2018. Sotsiaaldemokraatlikus erakonnas on ta Tartu piirkonna juhatuse liige, erakonna volikogu liige, erakonna omavalitsuskogu ja keskkonnakomisjoni liige (01.2019).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]