Arutelu:Triigi mõis (Kose)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lisaks sellele, et sellel artiklil võib olla probleeme autoriõiguste rikkumisega on veel üks probleem. Nimelt on see nõndaminetatud Kõue-Triigi mõis sama mis Triigi mõis (Kose) (vaata: Triigi mõis), kuna Kõue on Kose naabervald ja vanasti kuulus see mõis Kose kihelkonna alla. iffcool 12. juuni 2007, kell 10:13 (UTC)

Ma oleksin eelistanud teistpidi suunamist, tekstiski kirjas ju, et "õieti Kõue-Triigi mõis". Alati on sulgudeta artiklipealkirjad paremad. avjoska 12. juuni 2007, kell 14:22 (UTC)
Niisugust mõisanime nagu Kõue-Triigi mõis ajalooüürikud ka Eesti Ajalooarhiiv ei tunnista eksisteerib ainult Triigi mõis saksakeelne nimi Kau. Selle mõisa ümber moodustati mõisavald 1866 aastalmis iljem 1891 muudeti Alaeksandri vallaks. Seega peaks suunamine olema korrektne.Akra 13. juuni 2007, kell 17:18 (UTC)

Triigi mõisal pole nimetusega Kose mingit pistmist, kui siis ainult nii palju, et asus endises Kose kihelkonnas. Kose kihelkonnas asus aga rida teisigi mõisu ning ühtki neist ei kutsuta liignimega Kose. Ajaloos on tuntud Kose kirikumõis (Kosch) ja näiteks Kose-Uuemõisa (Neuhof), siis on veel olemas Kose poolmõis Jõelähtme kandis (Kosch), endine Jõhvi mõisa karjamõis (Kosse) ning üks väike karjamõis Maarja Magdalena kihelkonnast. Triigi mõisa pole Koseks kunagi nimetatud. Mõisa on kutsutud tavaliselt Triigi mõisaks, mille nimi pärineb endistelt omanikelt von Stryk´delt. Mõisa on esmamainitud 1379 aastal nime all Kowe, ning teda on kutsutud mingi periood hoopis Kõue mõisaks või ka Kõue-Triigi mõisaks. Kuidagi on see viga sedamõisa Kose mõisaks kutsudaka ajakirjandusse levinud, ei teagi kuidas. Igal juhul mõisa aeg on ümber ja tagant järgi ajalugu ümber kirjutama ja ajaloolisi nimesid muutma hakata ei ole päris õige asi. – Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas 88.196.1.236 (arutelukaastöö) 16.08.2012.

Pealkirjas pole teda nimetatud Kose mõisaks. Kuidas siis pealkirjas eristada seda mõisa samanimelistest? Kirjutada "Kose" asemel "Kose kihelkond"? Aga kui on levinud vale nimi, tuleks sedagi kuidagi arvestada. Ka varasemaid nimesid tuleks mainida ja neilt ümbersuunamised teha. Andres (arutelu) 19. august 2012, kell 06:38 (EEST)
Sellepärast ongi teda kutsutud Kõue-Triigi mõisaks, et eristada teda teistest Triigi-nimelistest mõisadest. Kuna ajalooliselt on teda eristatud Kõue järgi, mitte Kose kihelkonna järgi kuhu ta kuulub, siis võiks sama siingi teha. St. sulgudes võiks olla Kõue. Ajalooarhiivist leiate te kõik Triigi mõisad "Triigi" nime all, sest nii neid mõisu igat üht eraldi kõige sagedamini kutsuti. Siin tekib vajadus neid eristada ja mina eelistaks ajaloolist eristusviisi või siis märkida ära, millises vallas mõis asub. – Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas 193.40.5.245 (arutelukaastöö) 04.12.2012.

Artiklis esitatud kinnistute registri link Triigi mõisa (Kose khk) kohta ei tööta. Kuriuss 10. august 2017, kell 16:28 (EEST)