Arutelu:Schweinfurdi roheline

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kas Schweinfurt ei peaks käänduma nii nagu näiteks Frankfurt - Frankfurdi? Ursus scribens (arutelu) 24. mai 2019, kell 01:49 (EEST)

Mõlemat vormi on kasutatud, aga t-ga on uuem, kasutusel ka 20. sajandi teisel poolel ja 21. sajandil:
Arvan, et tuleks käänata Schweinfurt : Schweinfurdi - isegi kui uuemal ajal keegi valesti käänab, või seda enam. Ursus scribens (arutelu) 1. juuni 2019, kell 14:12 (EEST)
Minu meelest ka. Muide, artiklis Schweinfurt ongi d-ga käänatud. Andres (arutelu) 1. juuni 2019, kell 18:25 (EEST)
Mõlemad käändeviisid on lubatavad ja minu poolest käänake või Schweinfurda, aga tehke seda vähemalt läbivalt ühtviisi. Hetkel ilutseb Vikipeedia FB-lehel lause algusega "Saksa linnas Schweinfurtis...", millele järgneb artikli pealkiri "Schweinfurdi roheline". --Ehitaja (arutelu) 15. juuni 2019, kell 13:14 (EEST)
EKI keelenõuanne nii ei arva: "Kohanime Frankfurt omastav kääne on Frankfurdi". Ursus scribens (arutelu) 15. juuni 2019, kell 16:00 (EEST)
Ja ometigi: "lennämme nyt Frankfurtin kohdalla - nüüd me lendame Frankfurti kohal". Emakeeleõpetajatel jm lihtsameelsetel on muidugi suur ootus EKIle kui Ainsa Suure ja Püha Tõe Väljendajale, kes peaks keelepraktika ümber lükkama. Tegelikkus on natuke keerukam, nagu me näeme. Ilmselgelt ei ole isegi EKI elukutseliste keelekorraldajate jaoks intuitiivselt selge, miks peaks lubama ainult üht käänamismalli ja teise kasutajaid kohtulikult karistama (muidu nad ju ei "eksiks"). Ma ei viitsi küll praegu tõendust otsima hakata, et igasuguseid furte on varem lubatud teise malliga käänata, minu mälu järgi on ja ma ei näe põhjust, miks peaks kõigi EKI uitmõtetega nõus alati olema. --Ehitaja (arutelu) 21. juuni 2019, kell 14:32 (EEST)
Apropoo, siit ka teoreetiline põhjendus, mida võib jäärapäisuse astmest sõltuvalt mitut pidi võtta: "Tuntuimad võõrkohanimed on kirjas astmevahelduslikud. Neist küsituim on New York, nt New Yorgi tänavad, telerist näidati New Yorki, saabus äsja New Yorgist, ka Frankfurt : Frankfurdi : Frankfurti : Frankfurdist, Stuttgart : Stuttgardi : Stuttgarti : Stuttgardist. Vrd vähem tuntud kohanimed Detroit ja York, kus astmevaheldust ei ole, nt Detroiti tänavad, elab Detroitis, Yorki ametnikud, elab Yorkis." Igaüks otsustab ise, kas Schweinfurt on tema jaoks tuntum või vähem tuntum (nagu depressiivsed väikelinnad York ja Detroit). --Ehitaja (arutelu) 21. juuni 2019, kell 14:34 (EEST)