Arutelu:Rannajoon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Rannajoonest räägitakse ainult mere või suure järve puhul. Andres 17. detsember 2006, kell 13:54 (UTC)

See ei ole küll otseselt geoloogia, aga panen siia igaks juhuks märgi. Andres 17. detsember 2006, kell 13:55 (UTC)


Vikipeedias on mitmes kohas antud rannajoone pikkus, kuid puudub märge selle kohta, kuidas see on kindlaks määratud. Kas tuleks need andmed kustutada? Või on olemas mingi kokkulepe selle kohta, kuidas rannajoone pikkuse andmeid esitatakse? Andres 19. detsember 2006, kell 09:58 (UTC)

Ma olen skeptiline sellise kokkuleppe olemasolu suhtes. Ma usun, et see pikkus leitakse kaartidelt. Näiteks vana paberkaardi digimise teel. Uutel digitaalsetel vektorkaartidel on see muidugi veel lihtsam. Tuleb lihtsalt arvutile näidata, millise joone pikkus tuleb kokku arvutada. Aga eks need digikaardid saadakse ka vanade kaartide, aerofotode vms digimise teel ja rannajoone pikkus sõltub siis lihtsalt sellest kui tihedalt on digija viitsinud rannajoone punktidega katta. Ma arvan, et mingit infot rannajoone pikkus siiski annab, ehkki mitte just väga hästi võrreldavat ning täpset. See probleem, et lõputult tihedalt valitud punktide korral venib ka rannajoon lõputult pikaks, on oma olemuselt minu meelest pigem teoreetilis-matemaatiline kui tegelik probleem. Siim 19. detsember 2006, kell 11:04 (UTC)
Mis infot see siis annab? Arvan, et seda küsimust tuleks selles artiklis käsitleda. Peab ju ometi olema mingi vahemik, kuhu tihedus tavaliselt langeb, või siis mingi piir, millest tihedamaks tavaliselt ei minda. Oleks ka tarvis teada, millises suurusjärgus on tiheduse erinevusest tulenevad erinevused, jne. Andres 19. detsember 2006, kell 11:44 (UTC)
Tõenäoliselt on keegi kunagi vastava uurimuse teinud, kuid mina seda ei tea. Ma nagu olen kuulnud, et Briti rannavalve tahtis teada, kui pikk Suurbritannia rannajoon on, kuid teadlased, kes seda uurisid, jõudsid rannavalve jaoks ebameeldivate ja mitterahuldavate tulemusteni. Ehk sealt hakkaski pihta see jutt rannajoonest kui fraktalist, mille pikkust ei saa üheselt määrata. Ma arvan siiski, et need numbrid võiks ikkagi alles jätta, sest mingit infot nad ju annavad. Ma pakun, et punktid, mille vahelist kaugust mõõdetakse, on reeglina kuskil 1...100 meetri kaugusel üksteisest, aga ma lihtsalt arvan, mitte ei tea. Siim 19. detsember 2006, kell 12:29 (UTC)
Rannavalvet huvitab vast mööda rannajoont liikuva inimese teekonna pikkus. Sel juhul ei ole mõtet mõõta tihedamalt sammu pikkusest ning tuleb ka arvestada, et inimene ei pruugi kõiki rannajoone jõnkse kaasa teha.
Minu jaoks jäeb asi ikka veel ebarahuldavalt segaseks. Andres 19. detsember 2006, kell 12:59 (UTC)

Alusta arutelu lehekülje "Rannajoon" üle

Alusta arutelu