Arutelu:Psühhopaatia

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Tere kasutaja Vaher!

Kas ma saan õieti aru, et psühhopaatia (lad psychopathia) on/ või on olnud mingil ajal meditsiiniline diagnoos tähistamaks teatud mõttes asotsiaalset isiksust? Ma täna RHK-10 diagnoosikoodi küll ei leidnud...

"Meditsiinisõnastik" 624:2004: van, täpsemini määratleata psüühiline häire, hingeeluhäire.

    • psühhopaatiline isiksus - asotsiaalne isiksus

Raamatus "Psüühilised sümptomid Andrew Simsi käsitluses. Sissejuhatus kirjeldavasse psühhopatoloogiasse" (peetakse kliinilise psühhopatoloogia sissejuhatavaks õpikuks) seostatakse psühhopaatsusega empaatiat.

Mariina 3. märts 2015, kell 16:46 (EET) alias Простота

Psühhopaatia on vähemalt olnud kliiniline diagnoos. Andres (arutelu) 3. märts 2015, kell 17:12 (EET)
Tere Andres!
kas: psühhopaatia on teatud vanuses inimestel kliinilislelt diagnoositav isiksusehäire tüüp.

Osade uurijate arvates liigitatakse psühhopaatia psühhopatoloogiliste seisundite hulka jne... oleks palju pakutud?

Mariina 3. märts 2015, kell 18:06 (EET) alias Простота
Tuleb uurida. Andres (arutelu) 3. märts 2015, kell 22:50 (EET)
"Kliiniliseks diagnoosiks" oleku ajal oli tegelt kaks võimalust, need kes uskusid (väljaöeldult), et läbi sotsialismi saabub kommunism, ja need, kes (väljaöeldult) seda ei uskunud; keegi võiks uurida, mis on nn "psühhopaatia" vaste Põhja-Koreas —Pietadè (arutelu) 7. märts 2015, kell 16:45 (EET)

Selle "diagnoosi" said nt ka NSVL-aegsed "mitmetärni"-kindralid, kes liiga palju rääkisid, ja, keda siis, vist, maha ka ei tihatud lasta... Mõned selle diagnoosi panijad ("diagnoosijad" siis, e.k.) suutsid pärast SS-st "erru"minekut lõimuda NKVD-sse; nõuka ajal oli selle kohta mingi (kohtumeditsiini?) õpik/raamat, kus need diagnoosid numbrite kaupa kirjas olid).
Samas, kas siin pole mitte teemaks sotsiopaatia?
Järgi vaadanuna, imho, see praegune (art sisu) küll Psychopathy-ga kuigi hästi ei "lõimu" (nemad ütlevad seal veel, et: "Although no psychiatric or psychological organization has sanctioned a diagnosis titled "psychopathy"...", nii et...) —Pietadè (arutelu) 3. märts 2015, kell 23:04 (EET)

Viide kah, "psühhopaatia" radadele (ei viitsi uurida, aga, sealt vist sõna-sõnalt maha kirjutatud):[1]


  1. "Isehakanud eliit ehk poliitikute psühhopatoloogia". Uus minut. veebruar 2015. Vaadatud 3. märtsil 2015. 


Tere!
Kui seda peetakse meditsiiniharu(de)s diagnoosiks siis vist ei panda ametite kaupa ja inimrühmale ('sõjaväelased, kindralid, tänapäeva poliitikud') aga lugedes toodud allikat siis on soovitatult dr. Hare koostatud ja ka teiste poolt rakendatud Psychopathy_Checklist olema täidetud kas oli 4 kirjakohta. Ilmselt juba on eristatud ka 'juveniilset' ja 'täiskasvanu psühhopaatiat' ja vanemas eas pidavat inimesel vähenema 'võimalus diagnoosi saamiseks'.
Toodud allikas hakkas lugedes silmale, et psühhopaadi diagnoosi on raske panna kuna nad 'varjavad end maskeerudes' aga kuna mina enamikke käesoleva aja poliitikuid isiklikult ei tunne siis on kontrolllehel raske kirja panna 'tsekitud'.
Ilmselt on nii, et psühhopaatia ja toodud kontrollküsimustik on mõeldud kellelegi taustaks või rakendusmooduliks, ei oska öelda kui paljud psühhiaatrid seda kasutavad ja kui mitmendal külaskäigul jõutakse küsimustik läbi käia, ega ka seda kuidas inimene jõuab selleni, et palun tehke mulle see test ja öelge mis mul viga on ja hakkame ravima ja lisaks siis uurida kuidas psühhopaadi geenid on tehtud - justkui need oleksid teisest materjalist ...
Mariina 4. märts 2015, kell 06:59 (EET) alias Простота
Aga psühhopaatia kohta kliinilise mõistena artiklis öeldu ei käigi. Selle kohta saab vaadata vanadest psühhiaatria õpikutest. Igatahes mina lapsena olen lugenud. Andres (arutelu) 4. märts 2015, kell 08:27 (EET)
Tere Andres!
mõisteosa saaks alles jätta aga selle dr Hare kontrollvaatluse saaks eraldi artikliks vormistada...
mina seda vast tegema ei kõlbaks - kui Sina lugesid lapsepõlves psühhopaatide kohta siis minu emal tuli minuga mööda psühhiaatreid käia (vanus 13-14 a.)- ta kahtlustas, et mul on miskit viga (kakleb teiste lastega tühiste asjade pärast (keegi lubab klassipildi raha maksta ja siis ei maksagi, suuremad poisid kaklevad ja mina lühike lähen vahele ning saan sinise silma, lõhutud riided ja palju palju muud) aga psühhiaatrid tol ajal ei tuvastanud miskit ja 'mina kaardistasin nad kõlbmatuteks' - emal soovitati 'sellise lapsega' leppida ringi ju ei saa vahetada...
Mariina 4. märts 2015, kell 08:45 (EET) alias Простота
Kui vaja oli, siis pandi see diagnoos vist välja isegi selle tähistuseks, et lapsel pioneerikaelarätt vale nurga all kaelas oli; tegelikult, mul oli elamises kunagi üks kass, kes täpselt artiklis toodud kirjeldusele vastas... —Pietadè (arutelu) 7. märts 2015, kell 16:31 (EET)
Tere Pietadè!
Vaadates kasse (täna 8) meie pere kodumaja 'ringel', võib see vabalt 'vastastikune tunne' olla ☺.
Mariina 7. märts 2015, kell 16:59 (EET) alias Простота
Kui selle kassi nimi olex olnud Adolf, siis olex ta olnud "neurootiline psühhopaat" (Langer, Walter C., The Mind of Adolf Hitler: The Secret Wartime Report, New York, Basic Books,‎ 1972 (ISBN 978-0-465-04620-1), p. 126)
Tegelikult oli see mingil ajal isegi jälgitav – sõna "sotsiopaat" asendamine sõnaga "psühhopaat" nt USA filmides – aga see on lihtsalt tähelepanek.—Pietadè (arutelu) 7. märts 2015, kell 17:48 (EET)

Tuleks ka sellest kirjutada, et nõukogude ajal oli mõistel "psühhopaatia" mõnevõrra laiem tähendus (vaata nt. Jüri Saarma raamatut "Kliiniline psühhiaatria" (1980)). Velirand (arutelu) 7. märts 2015, kell 11:22 (EET)

Võib-olla isegi tuleb eraldi artiklid teha. Andres (arutelu) 7. märts 2015, kell 11:50 (EET)

Allikakriitiline lähenemine võiks ehk sisaldada ka seda, et hr Georg Seeman alustas praktikuna kogemuste korjamist "tohtri"tegevusest Tartu Viljandi mnt koonduslaagris, enne NKVD ihu-"hingetohtriks" hakkamist..., rasked ajad, rasked valikud??? —Pietadè (arutelu) 7. märts 2015, kell 16:13 (EET)

Asi ei ole ainult Saarmas, "psühhopaatiad" olid tänapäeva mõistes "isiksushäirete" nö eelkäijad. "Psühhopaatia" ei ole tänapäeval enam mingi ametlik diagnoos, kuigi mõned autorid kasutavad seda antisotsiaalse isiksushäire sünonüümina.Miacek (arutelu) 24. juuni 2018, kell 00:07 (EEST)

"Testi kasutavad USA kohtud surmanuhtluse määramisel." Võiks täpsustada, et kuidas kasutavada. Velirand (arutelu) 24. november 2016, kell 11:14 (EET)


Need kaks esimest välislinki viivad anonüümsese blogisse. Andres (arutelu) 2. jaanuar 2017, kell 02:20 (EET)