Arutelu:Orvand (geomorfoloogia)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kas selle mõiste sünoonimid on tsirkusorg, mägihääl ja mägikaar? Milline on primaarne? Geonarva 24. jaanuar 2010, kell 07:16 (UTC)

EE on oma definitsioonis mõnevõrra paindlikum: kaarjas järskude veerudega süvend mäeaheliku nõlval; kujuneb ülalpool lumepiiri peamiselt liustike toimel [1]
Selle mõiste tegelik kasutus erinevatel navigeerimisspordialadel (orienteerumine, rogain, matkasport) on veel paindlikum, tähendades "kaarjas süvend mäenõlval". Mägi ei pea olema mäeahelik ja veerud ei pea tingimata olema järsud. Peamiselt liustike toimel kujuneb orvand küll ülevalpool lumepiiri, kuid see ei tähenda veel, et orvandid kujunevadki üksnes liustike toimel või ainult ülalpool lumepiiri. Orvandeid esineb palju ka Eesti moreenmaastikel. Vähemasti puudub eesti keeles muu mõiste selliste pinnavormide kirjeldamiseks ja orvandi mõiste on selles tähenduses laialt käibel (nt [2] ja [3]). Inglise keelne mõiste on En:Re-entrant (landform), ameerika inglise keeles ka en:Draw (terrain), austraalia inglise keeles en:Gully. Kusjuures viimativiidatud inglise viki artikkel kitsendab "gully" mõistet ekslikult järskude veerudega uhtorule ehk jäärakule. Googeldades märksõnadega "gully" ja "orienteering" leiab hulga kaarte ja fotosid ka laugete veerudega süvenditest.--VillaK (arutelu) 13. jaanuar 2015, kell 14:48 (EET)