Arutelu:Nikolai Marr

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tüüpilise ilminguna nõukogude teaduses tunnistati Marri keeleteaduslikud uurimused aga 50. aastate keskpaiku absurdseteks ja keeleteadust pidurdavateks.

Minu teada tehti seda Stalini algatusel, nii et see pidi olema varem.
"Tüüpilise ilminguna" on selles lauses kahemõtteline. Andres 1. detsember 2006, kell 13:52 (UTC)

Akadeemik Marr oli materialistliku keeleteaduse looja, ütles tema 85. sünniaastapäeva puhul 1950. aastal Paul Ariste. Tõstsin selle välja, kuna viide puudub ja see tsitaat ei illustreeri mitte Ariste seisukohta, vaid tolleaegset poliitilist olukorda. --Metsavend 22. juuni 2008, kell 08:31 (UTC)

Tüüpilise ilminguna nõukogude teaduses tunnistati Marri keeleteaduslikud uurimused aga 50. aastate keskpaiku absurdseteks ja keeleteadust pidurdavateks. Kuulge, see on nyyd ka absurdne, ilma igasuguse kontekstita. Esiteks oli Marri tähelend samamoodi Nõukogude systeemi teene kui ta languski. Teiseks ei ole tema teooriad tänapäeval teps mitte tunnustatud, nagu siit vaikimisi võiks välja lugeda. Kolmandaks ei ole varem ylistatud paradigma tunnistamine absurdseks mingi "nõukogude teaduse" erijoon, nii teadus toimibki. Võtan selle absurdse ja Vikipeediat pidurdava lause välja ning ykskord tuleb siia korralik jutt kirjutada. --Oop (arutelu) 31. august 2012, kell 18:57 (EEST)

Ajamäärus tundub ikkagi vale, sest see toimus Stalini algatusel. Andres (arutelu) 31. august 2012, kell 22:08 (EEST)
Kena, aga millal täpselt? Kuidas see algatus välja nägi? Viited palun. --Oop (arutelu) 31. august 2012, kell 22:29 (EEST)
Vaata ru:Марксизм и вопросы языкознания. Andres (arutelu) 31. august 2012, kell 23:07 (EEST)
mul on selle kohta kontoririiulis Zhores & Roy Medvedevi raamat "The Unknown Stalin", kus yks peatykk (Stalinist ja keeleteadusest) on täpselt sellele loole pyhendatud. paraku pole ma ise praegu kontoririiuli läheduses. -- Ohpuu (arutelu) 31. august 2012, kell 23:17 (EEST)