Arutelu:Kasside koroonaviirus

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Arutelu:Kasside koronaviirus)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti keeles peaks õige kirjapilt olema "kasside koroonaviirus"? Perekonna nimi on koroonaviirused. Tartu Ülikooli https://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10062/27857/koroonaviirused.html ja terviseameti https://www.terviseamet.ee/et/mis-uus-koroonaviirus lehekülgedel on nimetus just selline.--MirkoM (arutelu) 30. jaanuar 2020, kell 20:51 (EET)

Tubli, MirkoM!
EKI keelenõu:
"Kas koronaviirus või koroonaviirus?
Allikad näitavad mõlema sõna kasutust. 1976. a „Eesti nõukogude entsüklopeedias“ on viiruste artiklis antud koronaviirus, 1998. a „Eesti entsüklopeedias“ koroonaviirus. Rahvusvaheline haiguste klassifikatsioon RHK-10 (1. versioon 1996; viimane, 6. versioon 2017) ja meditsiinisõnastik (1996, 2. trükk 2004) esitavad ühe o-ga variandi, terminibaas IATE (Interactive Terminology for Europe, Euroopa interaktiivne terminibaas) kahe o-ga variandi. Ka Google’i otsing annab vastuseks mõlemat kuju, sealhulgas ka meditsiiniga seotud veebilehtedel. Ladinakeelne nimetus on Coronavirus (rõhk sõnas corona 2. silbil), kus corona tähendab pärga, krooni. Sellisena näeb viirus välja mikroskoobi all. Ka inglise keeles käibib coronavirus (rõhk sõnas corona 2. silbil), soomekeelne kuju on koronavirus (rõhk sõnas korona 1. silbil).
Eesti keeles on ladina corona’st lähtuvaid sõnu kirjutatud kahe o-ga. Üks neist on piljardilaadse mängu nimetus koroona (Elmar Muugi „Väikese õigekeelsus-sõnaraamatu“ 1933. a trükis seda veel pole, küll on hilisemates trükkides, nt 1940. a omas). Teine sõna kuulub elektri valdkonda: koroonalahendus, lühemalt koroona (olemas 1960. a õigekeelsussõnaraamatus). Võimalik, et koroona jõudis eesti keelde vene keele kaudu (корона, vrd ka saksa Korona). Juba juurdunud kuju koroona võiks sobida ka viiruse nimetusse: koroonaviirus.
Sirje Mäearu, 2020 jaanuar"
Tõsi, RHK-10-s on ainukese esinemisjuhuna veel lühikese o-ga variant ("B97.2. Koronaviirus mujal klassifitseeritud haiguste tekitajana"), aga kuna juba valmistatakse ette RHK uut versiooni ning paistab, et terviseamet on soovitatavast sõnakujust teadlik, siis peaks olema põhjendatud lootus, et uus RHK kajastab juba seda muudatust. Kuriuss (arutelu) 24. veebruar 2020, kell 21:52 (EET)