Arutelu:Joonia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ma vaatasin artikleid Vana Kreeka, Sparta, Ateena ja nüüd Joonia. Vähemalt nende artiklite järgi ütleks et antiik Kreekat ja ta ajalugu veel polegi. Võiks kuidagi oma pingutusi ühtlustada aga mitte ajada juuksekarvu üksiartiklite juures lõhki.

Joonia oli ju Vana Kreeka jaoks kõik. Siit algas Kreeka antiikkultuur, toimus ärkamine, võeti üle Heti (sumeri-akadilt läbi assüüria saadud) pärand. Homeros. Thales. Hetidelt raua tulek. Foiniikia tähestiku ülevõtmine, millest pärinevad Euroopa tähestikud. Lüüdialt rahamüntimine. Siit algab samahästi kui praegune Euroopa. Atika võttis ju pärast isegi joonia tähestiku üle. Ja see klassikalise kultuur aegne aina Pärsiaga sõdimine kuni selle totra rahuni ja Joonia loovutamise peale Ateena Spartalt lüüasaamist. Ja Joonia ja Egiptuse suhted.

Kus ma olen? Millega siin tegeldakse?

Pole lihtsalt olnud kedagi, kes oleks Vana-Kreeka ajaloo ette võtnud. See ei ole kaugeltki ainus teema, mis on puudulikult kaetud. Meil on olnud liiga vähe tegijaid ja liiga vähe aega. Igaüks teeb seda, mida tahab, ja kedagi ei saa millekski kohustada? Üles kutsuda muidugi saab. Andres 7. november 2010, kell 22:09 (EET)Vasta[vasta]