Arutelu:Johann Voldemar Jannsen

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Jannseni haigus ei olnud füüsiline halvatus (ta suutis käia ja tegi regulaarselt jalutuskäike ehitatava Tartu raudteejaama juurde). See oli pigem afaasia.

Koos "eesti rahva" nimetuse kasutuselevõtuga õhutas Jannsen ühtlasi ka vanade rahvalaulude ja -kommete põlistamist.

Minu teada oli pidas Jannsen neid vanu kombeid just mahajäämuse märgiks.

Jannsen kasutas "Perno Postimehes" uut kirjastiili, aidates kaasa selle ülemaalisele levikule.

Päris algul mitte.

Esimese üldlaulupeo ajal nimetasid sakslased Jannsenit enda kõige kurjemaks vaenlaseks.

Tegelikult oli baltisakslaste kaasaegse ajakirjanduse suhtumine, erinevalt saksavastase propaganda väidetele, laulupeo suhtes meeldivalt üllatunud eestlaste võimete suhtes, üllatavalt respekteeriv ja sõbralik. Hoopis venelased olid laulupeo kui saksa kultuurinähtuse leviku vastu.

Minu arust tähendab kantor ja köster sama ametit. Kas ma eksin?


Pärnu Ülejõe Algkool on anakronistlik nimi. Andres 11. detsember 2011, kell 22:27 (EET)

Mis on Balti aadli arhiiv? Minu arust rüütelkondadel ja ÕES-il oligi eelarves ette nähtud summad Eesti kirjanduse toetamiseks. Kas teised, kes raha said, olid ka reeturid? --IFrank (arutelu) 12. märts 2013, kell 12:31 (EET)

Võimalik, et nii arvatigi. Kui paljud rahasaajatest kirjutasid eesti, kui paljud saksa või vene keeles? Kirjandusstipendiumil ja ajalehe äraostmisel on muidugi ka vaks vahet. --Oop (arutelu) 12. märts 2013, kell 14:38 (EET)

"eesti koolmeister ja rahvusliku liikumise juhte." Võib-olla oleks õigem "eesti ajakirjanik, koolmeister ja rahvusliku liikumise juhte." Velirand (arutelu) 7. juuli 2018, kell 14:20 (EEST)