Arutelu:Isamaa (erakond)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Minu meelest muutub erakonna nimi alles siis, kui on jõustunud kandemäärus äriregistris. Praegu veel ei ole jõustunud. --kanakukk (arutelu) 15. juuni 2018, kell 00:36 (EEST).

Ma ei saa jätkuvalt nõustuda asjaoluga, et erakonna nimi on Isamaa (või Erakond Isamaa). Ei leidu jõustunud kandemäärust, millega oleks erakonna nimi vahetatud. Järelikult uus põhikiri veel ei kehti. Vaata ka sarnast vaidlust Keskerakonna puhul. --kanakukk (arutelu) 6. juuli 2018, kell 13:46 (EEST).
Äriregistris jõustus 26.07.2018 kanne järjekorranumbriga 17, millega nenditi, et erakonna nimi on "ISAMAA Erakond". Pealkiri ei ole seega õige. --kanakukk (arutelu) 31. juuli 2018, kell 23:38 (EEST).
Äriregister on ainult üks allikas. Kui (ma ei tea, kas nii on) enamik allikaid kutsub seda "Erakond Isamaa", siis on kõik korras. Äriregistri nime võib juurde lisada igal juhul. --Minnekon (arutelu) 1. august 2018, kell 02:21 (EEST)
Äriregister on selles mõttes eriline allikas, et ta annab ametliku nime, mille kaudu erakonda kui juriidilist isikut saab identifitseerida. Ma ei arva, et artikli pealkiri peaks olema "ISAMAA Erakond", võiks olla kas või "Isamaa (erakond)". Samuti ei pea iga fyysilise isiku primaarseks nimeks alati pidama seda, mis tal ametlikult passis kirjas on. Aga sellised ametlikud nimed võiksid minu meelest artiklites sobival kohal sisalduda. -- Ohpuu (arutelu) 1. august 2018, kell 10:01 (EEST)
Isamaa erakond on oma põhikirjas [1] ja ka äriregistris nimetanud end "Isamaa erakond", mitte "Erakond Isamaa" -- Voyag 18. jaanuar 2019, kell 12:47 (EEST)

Kuna Vikipeedia esmane ülesanne on pakkuda infot tavalugejale, kes tarvitab eesti üldkeelt, mitte ranget juriidilist terminoloogiat, siis võiks niisugusel segasel juhul lähtuda artikli põhipealkirjas üldkeelest - ja praktiliselt kogu avalikkus ütleb selle erakonna kohta valdavalt "Isamaa", kaasa arvatud isamaalased ise. Artikli avalõigus peaks siis ütlema, et põhikirjas ja riiklikes registrites on kasutusel ka teised nimekujud, ning levinumad lühidalt loetlema: põhikirjas esineb nii "Isamaa erakond" (pealkirjas, samuti põhikirja veebilehe impressumis) kui ka "ISAMAA Erakond" (punkt 1.1., sama on ka [ISAMAA Erakond äriregistris], kus, muide, on veebiaadress endiselt www.irl.ee - niipaljukest siis sealsete andmete ajakohasusest ja korrektsusest), veebilehe jaluses aga öeldakse autoriõiguse valdajaks "Isamaa Erakond", nagu on kirjas ka Vabariigi Valimiskomisjoni lehel. (Muide, äriregistris on tänini MTÜ Isamaa Noorteühendus ResPublica ning Isamaa ja Res Publica Liidu Naiskogu IREN.) Pressiteadetes nimetab erakond end siiski lihtsalt "Isamaa" (nt "Täna Tallinna Botaanikaaias kogunenud Isamaa volikogu...", sama nimekuju kestab kuni allkirjadeni "Isamaa volikogu esimees" ja "Isamaa kommunikatsioonijuht social position"), nagu teeb ka ajakirjandus ([https://www.err.ee/910500/kiisler-heidab-repsile-ette-pohiseadusega-vastuollu-minekut ERR: "Keskkonnaminister Siim Kiisleri (Isamaa) hinnangul", "Ida-Virumaal Isamaa esinumbrina kandideeriv"; Postimees: "Isamaa juht Helir-Valdor Seeder"; Delfi: "Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder"). --Ehitaja (arutelu) 14. veebruar 2019, kell 15:15 (EET)

Niisiis, pakun välja järgmise avalõigu: "Isamaa (varem Erakond Isamaa ja Res Publica Liit; ka ISAMAA Erakond, Isamaa erakond ja Isamaa Erakond) on rahvuslik konservatiivne erakond, mis sündis erakondade Isamaaliit ja Res Publica ühinemisel (põhikirja järgi on "alalhoidliku maailmavaatega aatekaaslaste vabatahtliku liidu" eesmärk edendada demokraatlikku rahvusriiki). Erakonnal oli Äriregistri andmeil 18. detsembri 2018 seisuga 8525 liiget. Isamaa on Euroopa konservatiivseid, paremtsentristlikke ja kristlik-demokraatlikke erakondi ühendava Euroopa Rahvapartei liige." Viite suurkogu otsusele 2. juunist 2018 võiks tõsta allapoole. Senises tekstis seisnud "rahvaerakond" ei ole selgepiiriline mõiste (enamik erakondi peab end rahvaerakondadeks), konservatiivsus tõlgendatakse tänapäeval aga erinevalt, mistõttu oleks parem kasutada avada see põhikirjalise formuleeringuga (pealegi kõlab "alalhoidlike aatekaaslaste liit" lihtsalt kenasti, enamik põhikirjast ei ole kahjuks nii ilusas eesti keeles). --Ehitaja (arutelu) 14. veebruar 2019, kell 15:13 (EET)
Ja artikli nimeks siis ikkagi "Isamaa (erakond)", arvestades, et sõna põhitähendus ei ole erakond ja seetõttu vajab nimi artikli pealkirjas täpsustavat täiendit. --Ehitaja (arutelu) 14. veebruar 2019, kell 15:15 (EET)
Nõus, ent võiks olla "; ametlikult ISAMAA Erakond [...]"., - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 14. veebruar 2019, kell 15:25 (EET)
Trükitähtedes nimekuju tahapoole lükkamisega olen päri, seda kasutatakse harva ja see on ebaharilik vorm. Aga sõna "erakond" on teiste parteide artiklites pealkirja siiski sisse jäetud (Erakond Eestimaa Rohelised, Erakond Rahva Tahe). --Minnekon (arutelu) 14. veebruar 2019, kell 18:34 (EET)
Roheliste puhul juurdus "Erakond" igapäevasesse kõnepruuki algusest peale, kuna muidu tekkis alatasa segadus mittepoliitiliste (või vähemalt mitteerakondlike) roheliste organisatsioonidega. Rahva Tahte puhul vist igapäevasest kõnepruugist rääkida ei saagi, sest neist pole kellelgi põhjust rääkida. Aga kui tahta sõna jätta "erakond" tingimata nimesse, mitte pealkirjalaiendisse, siis kõnekeeles ei pane keegi laiendit taha, ikka ette. Sel juhul siis "Erakond Isamaa"? Minu meelest oleks küll mõistlikum öelda lihtsalt "Isamaa", väljaspool puhtjuriidilist konteksti ei kasuta ju keegi liiginime, isegi mitte kirjalikes tekstis. See tähendab, et kui inimene tuleb ja tahab lugeda Isamaa kohta, siis ta toksib otsingukasti "Isamaa", mitte "Erakond". --Ehitaja (arutelu) 17. veebruar 2019, kell 11:50 (EET)
Lappasin viimaseid ERR-i uudiseid ja vähemalt seal kasutatakse ainult lühikest varianti "Isamaa" ega lisata "Erakonda" ette ega taha. Ju me võime ka siis lihtsalt "Isamaa" pealkirjaks panna. --Minnekon (arutelu) 20. veebruar 2019, kell 14:30 (EET)
Pealkiri on Äriregistri järgi ja see kirjutatakse selle järgi, kuidas erakond selle põhikirja paneb. Meedias võib olla igasugust nimekuju aga see pole ametlik. --Tiia (arutelu) 21. veebruar 2019, kell 03:16 (EET)
Äriregistri link https://ariregister.rik.ee/erakonnad?lang=est --Tiia (arutelu) 21. veebruar 2019, kell 03:18 (EET)
Kas Sa lihtsalt ei lugenud eespool kirjutatut või ei saanud sellest aru? Inimesed analüüsivad andmeid, esitavad ja kaaluvad argumente ja siis tuleb niisugune... Käed langevad rüppe. --Ehitaja (arutelu) 2. märts 2019, kell 15:33 (EET)
Vikipeedia:Artikli pealkiri: "Pealkirja valiku aluseks on teema nimetamisviis(id) eestikeelsetes usaldusväärsetes allikates". Äriregister on üks neist allikatest, aga seal esitatud nimekuju teistes usaldusväärsetes allikates tavaliselt ei kasutata. Seega pole õige seda esikohale panna. Küll aga võib seda nimetada paralleelnimena ja teha nagu Neptuunium soovitas, lisada selle nimekuju ette täiend "ametlikult". --Minnekon (arutelu) 12. märts 2019, kell 21:30 (EET)
Kui artiklisse lisada ametlikult siis pole mul selle vastu midagi kui pealkirjaks jääb ainult Isamaa. --Tiia (arutelu) 12. märts 2019, kell 21:34 (EET)

Muutsin ülal esitatud soovituste järgi artiklit. Erakonna enesekirjeldust ma avalõiku siiski ei tõstnud, sest minu arust pole isikute ja organisatsioonide enesekirjeldused võrdväärselt olulised kirjeldustega, mis pärinevad neutraalsetest ja usaldusväärsetest allikatest. --Minnekon (arutelu) 15. märts 2019, kell 15:21 (EET)


vigasel teisaldamisel kadusid artikli varasemad redaktsioonid. Adminn saab asja korda teha--Estopedist1 (arutelu) 19. juuni 2018, kell 18:45 (EEST)


Alapeatykk "Päritolu" on praegusel kujul natuke segane ja eksitav. Isamaale eelnenud ja järgnenud poliitiliste ryhmituste välimääraja ja nende nimede ning lyhendite seletus on väga hea, aga veidi eksitab kokkuvõttev lause "Liitunute hulgas on järgmised erakonnad ja muud poliitilised ühendused või nende liikmed", sest see kirju glossaar hõlmab ka hilisemat ajalugu, sh Isamaast eraldunuid. Ei oska ega jaksa praegu kohe korda teha. Seda saaks põhimõtteliselt esitada näiteks sugupuuna, kus on märgitud nii liitumised kui ka eraldumised. Või siis kronoloogiliselt, kus on liitumiste, koostöölepingute ja eraldumiste ajad. Kuid ka glossaar gruppide loeteluna on väga hea ja vääriks kuskil ning kuidagi säilitamist. -- Ohpuu (arutelu) 1. august 2018, kell 10:12 (EEST)