Arutelu:Haplogrupp

Selle lehekülje sisule puudub teiste keelte tugi.
Allikas: Vikipeedia

Ma saan aru, et praegune definitsioon on JOKK, aga mulle meeldiks, kui avalõigus püütaks natuke lihtsamalt kirjeldada, mis see haplogrupp siis ikkagi on. Taivo 7. november 2011, kell 17:39 (EET)[vasta]

RETSENSIOON. Artikkel oli hea ja huvitav. Tekst oli kirjutatud ladusas eesti keeles ning hea oli lugeda. Artikkel oli sisukas, palju informatsiooni nii otseselt haplogrupi kohta kui oli ka juurde lisatud erinevaid külgi, mis puudutasid teemat. Jutt oli võib-olla natuke keeruline, kuid samas selline teema ongi suhteliselt spetsiifiline. Tõelisele võhikule geneetikas jääb see teema ilmselt natuke kaugeks, kuid siiski eesmärk on ju anda sisu korrektselt edasi. Artikli pikkus oli isegi üle antud limiidi. Kirjutisel olid ilusad illustreerivad pildid, mis lisasid visuaalselt palju juurde ning tegid arusaadavamaks teksti sisu. Artikkel oli tõlgitud inglise keelsest artiklist, kuid juurde oli lisatud ka oma otsitud informatsiooni. Allikad olid korrektsed ning mitmekülgsed- raamatud, ajakirjad ning netileheküljed. Kasutatud allikad on usaldusväärsed ning originaalsed. Tekstis olid allikad korrektselt vormistatud. Artikli ülesehitus ning vormistus oli vastav vikipeedia tingimustega ja reeglitega. Oli loodud sissejuhatus, sisukord koos peatükkidega ning alapeatükkidega. Võib-olla jäi natuke väheseks siselinke, neid võiks juurde lisada.

KEELELINE KVALITEET: Ütlen kohe ära, et minu tehtud parandused ei pruugi kohe kindlasti olla ainuõiged või korrektsed. Ka ma ise võin teha vigu ning neid ka teise teksti parandades. Sellised keelelised korrektuurid on lihtsalt minu arvamuse põhjal koostatud, et neid sa ei pea tingimata kuulda võtma!

Kõige esimene lause. Võib-olla lisada siia siiski lühike (ühe-kahe lauseline) tutvustus, mida kujutab endast üksiku nukleotiidi polümorfism- SNP. See on kindlasti paljudele tundmatu termin ning haplogrupi definitsioon võib seetõttu jääda segaseks. „Molekulaarses evolutsioonis on haplogrupp sarnaste haplotüüpide (konkreetsed DNA variandid) kogum, mis omab ühist üksiku nukleotiidi polümorfismiga (SNP) esivanemat.“

Ei taha küll norida, kuid ka siin esineb sama olukord. Mida kujutab endast SNP test? See lause ei anna kuigi palju informatsiooni ning võib samuti tekitada arusaamatust. „SNP test kinnitab haplogrupi.“

ÕS-i definitsioonide põhjal asendaksin „määratlema“ sõnaga „määrama“. Kuid võib-olla on see täiesti asjatu märkus, millegi pärast jäi see silma. Ning „näiteks R1b1“ eraldaksin ma kas sulgude või komaga. „Haplogrupid määratletakse tähestiku tähtede järgi, alagruppide nimed koosnevad täiendavatest numbrite ja tähtede kompinatsioonidest näiteks R1b1.“

Väike õigekirjaviga: kujutletav või kujuteldav peaks olema korrektne. „Haplogrupid on kujutledavad puu maapealsete osadena, kus kõik ühest oksast hargnevad oksakesed kuuluvad ühte haplogruppi, samas ühest oksakesest hargnevad pungad kuuluvad hierarhiliselt alamhaplogruppi.“

„Mitokondriaalne DNA“- selle termini taha võib panna sulgudes mtDNA, sest järgmises lauses esineb ainult lühend. Võib-olla on siis lugejal lihtsam jälgida.

Kuidagi kummaliselt jääb kõlama sõna „otsest“, lauset lugedes jääb mulje, nagu emaliin on otsene, sirge. Asendaksin selle sõnaga otseselt või otse- mutatsioonid päranduvad otseselt emaliini pidi. „Mutatsioonid mtDNA-s päranduvad otsest emaliini pidi.“

Väike õigekirjaviga: kopeerimisvigadest. „Sellised mutatsioonid tekivad DNA kopeerimsvigadest.“

See on naljakas lause. Pole vale ega midagi, kuid lihtsalt natuke koomiline. :D „Inimese Y-kromosoom on meessugukromosoom ja peaaegu kõik inimesed, kes seda omavad, on morfoloogiliselt mehed.“

Lause ülesehitus on kummaline, siin jääb mulle arusaamatuks lause mõte. Kas tänaseni on säilinud see arvamus või mutatsioon või loodusliku valiku mõjutus. „Tavaliselt arvatakse, et looduslik valik mõjutab kindla haplotüübi mutatsiooni, mis on tänaseni säilinud, väga vähe.“

Siin lauses tekitab segadust termin- õigest soost isend. Mida tähendab õigest soost isend? „Populatsioonigeneetikas on põhiline haplotüüpide hulga määraja geneetiline triiv- juhuvaliku põhjustatud kõikumine, mille korral populatsiooni üks isend pärandab oma DNA järgmise generatsiooni õigest soost isenditele.“

Väike õigekirjaviga: mitterekombinantne ja isaliini pidi. „Y-kromosoomi polümorfsed markerid mitterekomibnantses piirkonnas ja pärandumine isaliinipidi teevad sellest molekulist tõhusa vahendi populatsioonigeneetika ja evolutsiooni uurimiseks.“

Alguses lugedes võib tekkida segadus- Y Chromosome Consortium mõiste ees võiks olla viitav sõna, kas siis näiteks selts, grupp või organisatsioon. „Y- kromosoomi haplogruppide määratlust kontrollib Y Chromosome Consortium.“

Väike õigekirjaviga: Y-kromosomaalne. „Elusatele inimestele lähimat isaliini eellast nimetatakse Y- kromosomnaalseks Aadamaks.“

Tavaliselt ei öelda Ameerikates, võib-olla on parem väljend- Ameerikas või siis Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. „Järeltulevad populatsioonid, mis on M haplogrupis, paiknevad kõikjal Ida-Aafrikas, Ameerikates ja Melaneesias.“

Väike õigekirjaviga: lause ees puudub tühik. Minu arvates kuid ees peaks olema koma. „Haplogrouppi N(xR) ehk mtDNA-d, mis kuulub N haplogruppi kuid mitte selle subhaplogruppi R, leidub tüüpiliselt Austraalias aborigeenide populatsioonides, olles ka vähesel määral olemas Euraasia ja Ameerika populatsioonides.“

Väike õigekirjaviga: lõuna-aasialane „W (mõned idaeurooplased, lõunaasialased, Ida-Aasia)“ --Gene 8. november 2011, kell 20:57 (EET)[vasta]


Esimese lõigu viiendas lauses näpuviga. Y-kromosoom, artiklis läbivalt valesti. Sulu ees peab olema tühik. Alajaotuses "Haplogrupi populatsioonigeneetika" tuleb sidekriips asendada mõttekriipsuga (redigeerimiskasti alt saab võtta) ja lisada tühik. Elusatele inimestele lähimat isaliini eellast nimetatakse Y- kromosomaalseks Aadamaks. On see ikka nii? Sama mitokondriaalse Eeva puhul. Elusa inimese lähim eellane on tema vanem. Väiksem osa on paigutatud (mitte "osakaal"). Tubli! Adeliine 14. november 2011, kell 17:23 (EET)[vasta]