Arutelu:Fenomenoloogiline filosoofia

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Arutelu:Fenomenoloogia)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Artikli pealkirjastamine tekitab probleemi. Sõnal "fenomenoloogia" on kasutusel ka muudes tähendustes, ja filosoofias oli see kasutusel ammu enne Husserlit. Lahenduseks võiks olla selle artikli pealkirja muutmine. Uus pealkiri võiks ehk olla "Fenomenoloogiline filosoofia"? Andres 3. märts 2006, kell 06.48 (UTC)

Edmund Husserli teadvuse filosoofiast

Minu meelest oleks parem kirjutada "teadvusefilosoofiast". Andres 3. märts 2006, kell 06.53 (UTC)
Mulle meeldib rõhutav lahkukirjutamine, see on stiili küsimus. "Fenomenoloogiline filosoofia" oleks küll õige pealkiri. --Kamma 4. märts 2006, kell 07.37 (UTC)
Mina eelistan küll kokkukirjutamist, mis on eestikeelses kirjanduses ka valdav, kuid ma ei ütle ka, et lahkukirjutamine oleks iseenesest vale. Asi on aga selles, et teatud kontekstis tekib häiriv ja naljakas kahemõttelisus. Näiteks seda fraasi saab mõista nii, nagu oleks jutt filosoofiast, mis tegeleb Edmund Husserli teadvusega. Olen nõus, et selline mõistmine välistatakse, kuid seda tuleb iga kord uuesti teha ning lugeja komistab sellele, mistõttu lugemine muutub raskemaks. Andres 4. märts 2006, kell 08.03 (UTC)
Lugemine on juba ammugi liiga kerglaseks muutunud. Muide, arikkel ju kannabki pealkirja "fenomenoloogiline filosoofia", aga "fenomenoloogia" vist viitab sellele samale artiklile. --Kamma 4. märts 2006, kell 09.59 (UTC)
Saan aru küll, et lugemine ei pea olema kerglane. Siiski arvan, et parem oleks võimaluse piirides kivid lugemise teelt koristada. Astumine ise nõuab niigi pingutust.
Jah, "Fenomenoloogia" alla tuleb eraldi jutt. Kavatsen sinna midagi minimaalset kirjutada. Põhjalikum artikkel jääb hilisemaks või teiste teha. Andres 4. märts 2006, kell 10.06 (UTC)
Fenomenoloogia pole ainult fenomenidele suunatud uurimine, vaid on ka ilmnemine või kujunemine. Nt. Hegeli "Vaimu fenomenoloogia" mõistab seda hoopis niisuguses tähenduses. --Kamma 4. märts 2006, kell 15.41 (UTC)
Sa võid artikli Fenomenoloogia ümber teha. Paistab, et ühist nimetajat leida on lootusetu. Andres 4. märts 2006, kell 16.06 (UTC)
Tundub siiski, et vaimu fenomenoloogiat võib vaadelda filosoofilise teadusena, mis vaatleb kujuneva vaimu kujusid kui fenomene. Andres 4. märts 2006, kell 16.45 (UTC)
Fenomenide kogum
Teine asi on see, et fenomenoloogiaks nimetatakse (eriti väljaspool filosoofiat) ka fenomenide kogumit. Andres 4. märts 2006, kell 16.46 (UTC)

Lisatud lõigud pole kuigi arusaadavad. Andres (arutelu) 16. juuli 2015, kell 15:51 (EEST)

Tõstan välja esialgu: Humanitaarteadustes muutus inimese mõistmise epistemoloogiline lähtealus (alates Dilthey inimvaimu nähtuste uurimise vajadusega). Objektivistlik uurimisstrateegia asendus subjektivistlikuga: asjade objektiivselt olevate omaduste asemel hakati uurima nende asjade tähendusi. Mõistmise objektiks saab kindla inimese psüühilis-vaimne sisu, mis väljendab ennast näiteks tema kirjutatud tekstides. Mõistmise objektiks saab individuaalne hingeline mõttemaailma osa.[viide?] Fenomenoloogias tähendused ei ole asjad, vaid on hoopis protsesside-laadsed ja need protsessid toimuvad kindlat tüüpi ruumis või kohas.[viide?]--Vaher (arutelu) 16. juuli 2015, kell 17:23 (EEST)