Arutelu:Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (1990)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tõstsin siia. Ursus scribens (arutelu) 1. august 2020, kell 02:08 (EEST)

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (1990)

Väidan, et sellist parteid ei ole AMETLIKULT eksisteerinud ja WIKIPEDIA väited sellise erakonna eksistentsi kohta on valed või vähemalt ebatäpsed ja eksitavad.

Tõenäoliselt võis olla soov see partei asutada, kuid juriidilised toiminguid ei viidud lõpuni, millest tulenevalt puuduvad mul andmed, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (1990) oleks kantud ametlikult jur.isikuna registrisse nii nagu nägi seda ette 05.06.1989 kehtima hakanud seadus "Eesti NSV seadus kodanike ühenduste kohta".

Tõsi, seadus nägi ette ka võimaluse, et teatud ühenduste, usuühingute ja nende liitude, samuti kodanike omaalgatuslike organite ja organisatsioonide tegevust ta ei reguleeri, kuid seda vaid juhul, kui need ühendused ei soovinud saada juriidilise isiku seisundit (§ 5 lg 2).

Selle lõike alusel sai iga seltskond (alates kolmest isikust) ennast kuulutada parteiks ja ka tegutseda, kuid ei olnud seda siisk seaduse silmis. Erakond, milline ei ole ega ole olnud jur.isik ega ka vastavasse registrisse kantud on ja oli formaalselt mitte-eksisteeriv.

Toona kehtinud seaduse kohaselt pidi enamas kui ühes piirkonnas tegutsev kodanikeühendus ennast igal juhul registreerima (§ 13), esitama vastava avalduse registrile ja registreeriti peale dokumentide vastavuse kontrollimist Justiitsministeeriumi vastavasse registrisse. Seetõttu pidas just.min Registreeritud ühiskondlike organisatsioonide, nende liitude ning liikumiste registrit. Mulle teadaolevalt puuduvad andmed sellise erakonna eksistentsi kohta aastatel 1990-1992. – Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas 2001:7D0:838F:6880:2CEE:360F:AD39:9FC1 (arutelukaastöö) 31. juuli 2020, kell 21:55.

Täitsa võimalik, et partei oli formaalselt registreerimata ega olnud ENSV ja EV seaduse silmis erakond. Kui leidub seda väitev allikas, siis võiks taolise täpsustuse ka artiklisse lisada. Vikipeedia ei lähtu siiski vaid juriidikast, vaid kajastab laiemat pilti. EKRE-st rääkivad allikad paistavad üldjuhul seda siiski erakonnana käsitlema. --Minnekon (arutelu) 1. august 2020, kell 08:25 (EEST)