Mine sisu juurde

Arutelu:Aedlinn (linnaehitus)

Lehekülje sisu ei toetata teistes keeltes.
Lisa teema
Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Arutelu:Aedlinn)
Viimase kommentaari postitas 82.131.41.174 10 kuu eest teemas Inglise ja eesti aedlinnad.

Inglise ja eesti aedlinnad

[muuda lähteteksti]

Peale nime ja rohelisuse eesti ja inglise aedlinnadel vist midagi erilist ühist ei olegi, kuna inglise Garden City oli mõeldud omaette linnana oma tööstusega, millel oli samuti ka palju rohelisust, aga Eestis aedlinnad olid tihti algul suvila- ja hiljem eeslinnarajoonid, kuhu ei läinud inimesed töötama vaid pigem puhkama.

Selle tõttu on seos artikli sissejuhatusel ja linnade ja linnaosade nimistu kahtlane, ja ka tema seos inglise Wikipedia Garden City artikliga. Need mõisted peaks vist ikka eraldi käsitlema? 82.131.41.174 27. juuli 2025, kell 03:01 (EEST)Vasta

Nõus. Andres (arutelu) 27. juuli 2025, kell 08:59 (EEST)Vasta
Mis siis teha nüüd? Pole ennem mingit suuremat muutust teinud Vikipeedial, ei tea mis kõige parem oleks. 82.131.41.174 27. juuli 2025, kell 13:18 (EEST)Vasta
Tegin nii palju kui oskasin. --Andres (arutelu) 27. juuli 2025, kell 13:50 (EEST)Vasta
Suur aitäh! 82.131.41.174 82.131.41.174 30. juuli 2025, kell 03:10 (EEST)Vasta

Aedlinn mõistena oli Eestis olemas juba Eesti ajal (vt. näiteks Eesti Entsüklopeedia, V, 1935, veerg 443), mitte alles 1959. aastal. Ja oli olemas ka aedlinnaks nimetatud asulaid, vt. näiteks siit. Ilmselt on neist kirjutatud ka omavalitsuste, politsei- ja tervishoiuajakirjades.

Noh, kes oskab, see parandab-täiendab. --Andres (arutelu) 27. juuli 2025, kell 17:35 (EEST)Vasta
Ma ei ole üldse veendunud, et selline lahutamine on mõistlik. Seda enam, et ka Eestis on nende linnaosade loomine suuresti lähtunud samadest ideedest. Ivo (arutelu) 27. juuli 2025, kell 17:40 (EEST)Vasta
Mis samadest ideedest? Minu teada ainuke sarnasus on rohelisus, tahe viia rohkem loodust linna. Aga inglise Garden Cities on palju rohkem ja muud, nagu üleval märkisin 82.131.41.174 27. juuli 2025, kell 23:42 (EEST)Vasta
Üks asi on algne idee ja teine asi, kuidas seda teostati. See oligi pigem väga tavaline, et teostuselt kujunesid need rohelised aedlinnad sageli magalarajoonideks ja see pole kuidagi Eesti omapära. Ivo (arutelu) 28. juuli 2025, kell 06:13 (EEST)Vasta
Ma tegelikult ei ole üldse kindel, et nendel ühist on, see tähendab, et näiteks Muuga aedlinna rajamisel toetuti üldse inglise Garden City idee peale. Mulle nad tunduvad pigem nagu juhuslikult natuke sarnased 82.131.41.174 30. juuli 2025, kell 03:10 (EEST)Vasta