Arktiline kliima

Allikas: Vikipeedia
Merge-arrow.svg See artikkel on esitatud liitmiseks artikliga arktiline kliimavööde. Lisateavet artikli arutelust

Arktiline kliima on kliimatüüp Alissovi kliimaklassifikatsiooni järgi, mis on iseloomulik arktilisele kliimavöötmele ja Lähis-Arktika osale. Aasta läbi valitsevad siin arktilised õhumassid, mis põhjustavad madalaid õhutemperatuure. Seda põhjustab ka päikesekiirte väike langemisnurk, kuni poolaastani kestav polaaröö ja valge jää ja lumega kaetud pinnase tõttu suur albeedo ehk peegelduva kiirguse osa.

Arktilise kliimaga piirkondadel on madalad õhutemperatuurid nii talvel (kuni −40°C) kui ka suvel (juuli keskmine õhutemperatuur kuni +5°C). Polaarpäeva jooksul otsekiirguse hulk on suur, aga on ka pilvine ilm ududega. Aastane sademetehulk 100–200 mm. Lähisarktilise kliimale üleminekul areneb tsüklonaalne tegevus ja sademete hulk suureneb kuni 400 mm aastas.

Arktilise ja lähisarktilise kliimaga ilmajaamade kliimadiagrammid

Köppeni kliimaklassifikatsiooni järgi vastab arktilisele kliimatüübile E polaarkliima kõige soojema kuu keskmise temperatuuriga alla +10°C, kus eraldatakse kaks kliimatüübiks: ET – tundrakliimaks kõige soojema kuu keskmise temperatuuriga 0 °C ja +10 °C vahel ja EFkülmakõrbe kliimaks, kui mitte ühegi kuu keskmine temperatuur ei ületa 0°C.