Arecibo raadioteleskoop

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Arecibo raadioteleskoop 2019. aastal

Arecibo raadioteleskoop oli Arecibo observatooriumi peamine raadioteleskoop, mis valmis 1963. aastal.

Raadioteleskoop koosnes looduslikku karstilehtrisse rajatud 305 m diameetriga taldrikust, raadiovastuvõtjast, mis oli trossidega kinnitatud 150 m kõrgusele taldriku kohale ja mitmest raadioantennist. Raadioteleskoop tegeles peamiselt raadioastronoomia, atmosfääriteaduste ja radarastronoomiaga ning vähemal määral Maa-väliste tsivilisatsioonide otsingutega.[1][2] Teadlased, kes soovisid raadioteleskoopi kasutada, esitasid avalduse, mida hindas sõltumatu teadusnõukogu. Observatooriumi rahastas peamiselt riiklik teadusfond ja osaliselt NASA. Teleskoopi käitas alates selle valmimisest 1963. aastal kuni 2011. aastani Cornelli Ülikool. 2011. aastal võttis teleskoobi käitamise üle SRI International ja hiljem Kesk-Florida Ülikool.

Alates 2006. aastast vähendas riiklik teadusfond järk-järgult Arecibo observatooriumi rahastamist, mistõttu hakkasid mitmed juhtivad teadlased nõudma täiendavat rahastust, et teadustöö saaks jätkuda. 2017. aastal sai observatoorium orkaanis Maria kannatada ning seda kahjustas ka 2019. aastal toimunud maavärin.[3] Augustis 2020 purunes üks teleskoobi tugitross ja novembris 2020 teine. Trosside purunemine kahjustas ka taldrikut, kuid vigastused plaaniti likvideerida. Riiklik teadusfond teatas 19. novembril 2020, pärast teise trossi purunemist, et teleskoobi parandamine on liiga ohtlik ja seetõttu raadioteleskoobi töö lõpetatakse.[4]

1. detsembril 2020 purunesid üht raadiovastuvõtjat hoidnud torni trossid ning vastuvõtja kukkus alla. Varingus purunes vastuvõtja täielikult ning taldrik sai samuti tugevalt kahjustada.[5] Varingus keegi vigastada ei saanud.

Arecibo teleskoobi kokkukukkumine filmituna juhtimistorni kaameraga.
Droonivideo Arecibo teleskoobi kokkukukkumisest

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arecibo Observatory". National Science Foundation. Vaadatud 2. detsember 2020.
  2. "2020 Came for One of Earth's Most Famous Telescopes". The Atlantic. Vaadatud 2. detsember 2020.
  3. "Famed Arecibo telescope, on the brink of collapse, will be dismantled". Science. Vaadatud 2. detsember 2020.
  4. "Legendaarne Arecibo raadioteleskoop lõpetab varinguohu tõttu töö". ERR Novaator. Vaadatud 2. detsember 2020.
  5. "Arecibo Observatory collapses ahead of planned demolition". CNN. Vaadatud 2. detsember 2020.