Mine sisu juurde

Antroopsusprintsiip

Allikas: Vikipeedia

Antroopsusprintsiip (inglise keeles anthropic principle) on tees, mille kohaselt maailm on niisugune, et seal saaks eksisteerida inimene, sest muidu ei oleks inimesel võimalik seda vaadelda ega kirjeldada.

Päritolu ja algne sõnastus[muuda | muuda lähteteksti]

Seda väljendit kasutas teadaolevalt esimesena 1973. aastal Cambridge'i Ülikooli professor kosmoloog Brandon Carter Mikołaj Koperniku 500. sünniaastapäevale pühendatud sümpoosionil "Confrontation of Cosmological Theories with Observational Data" (Kosmoloogiateooriate kõrvutamine vaatlusandmetega).

Oma ettekandes (B. Carter. Large Number Coincidences and the Anthropic Principle in Cosmology. – IAUS 63 (1974), lk 291) sõnastas ta selle mitmes versioonis järgmiselt:

  • Antroopsusprintsiip: "... see, mille vaatlemist me saame oodata, peab olema piiratud tingimustega, mis on tarvilikud meie kui vaatlejate kohaloluks." (... that what we can expect to observe must be restricted by the conditions necessary for our presence as observers).
  • Nõrk antroopsusprintsiip: "... me peame olema valmis võtma arvesse asjaolu, et meie koht Universumis on selles mõttes paratamatult privilegeeritud, et ta on ühitatav meie kui vaatlejate olemasoluga." (... we must be prepared to take account of the fact that our location in the universe is necessarily privileged to the extent of being compatible with our existence as observers)
  • Tugev antroopsusprintsiip: "... Universum (ning seetõttu fundamentaalsed parameetrid, millest ta sõltub) peab olema selline, et ta mitmetes faasides võimaldab enese sees vaatlejate tekkimist." (... Universe (and hence the fundamental parameters on with it depends) must be such as to admit the creation of observers within it at some stage.)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]