Antiochos XIII Asiatikos

Allikas: Vikipeedia
Antiochos XIII Asiatikose tetradrahm

Antiochos XIII Asiatikos Philadelphos (kreeka keeles Αντίοχος ΙΓ΄ Ασιατικός, ′aasialane′, ja Φιλάδελφος, ′vennaarmastaja′) (mõrvati 64 eKr) oli eelviimane Seleukiidide soost kuningas (69−64 eKr).

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ta sündis kuningas Antiochos X Eusebese (suri 88 eKr) ja Egiptuse printsessi Kleopatra Selene (u 135/130−69 eKr) pojana. Isa surma ajal oli Antiochos alles laps ja tema eest valitses regendina ema. Antiochos elas turvalisuse kaalutlustel Kiliikias või Väike-Aasias; sellest tulenes ilmselt tema hüüdnimi Asiatikos. Aastal 75 eKr siirdus ta koos vennaga Rooma, et leida tunnustust oma nõudlustele Egiptuse troonile. Senat nende soovi ei rahuldanud, kuid nad jäid Rooma kaheks aastaks ja neid tunnustati Süüria kuningatena. Aastal 69 eKr vangistas Armeenia kuningas Tigranes II, kes oli juba aastal 83 tunginud Süüriasse ja vallutanud osa Seleukiidide valdustest, tema ema ja lasi ta seejärel tappa. Tigranes II sai aga peagi Rooma väepealiku Lucius Licinius Luculluse käest Tigranakerti lahingus (69) lüüa ja Antiookia elanikud kuulutasid seejärel Antiochose kuningaks; Lucullus kiitis selle samal aastal heaks. Troonile tõustes sõdis ta ilmselt araablastega, keda juhtis Azizi-nimeline hõimupealik. 65. aasta eKr paiku sai Antiochos lahingus lüüa. See kõigutas tema usaldusväärsust niivõrd, et Antiookias tekkis liikumine, mille eesmärgiks oli ta kukutada. Kuningas suutis siiski vastupanu maha suruda ja vandenõulaste juhid põgenesid. Seejärel esitas talle aga väljakutse tema sugulane Philippos II Philoromaios, kes viibis Kiliikias. Antiochos otsis toetust Emesa araablasest valitsejalt Sampciseramus I-lt (Šemas-geram), kellega tal olid sõbralikud suhted, kuid viimane võttis ta vangi. 64. aastal eKr tungis Süüriasse Rooma väepealik Gnaeus Pompeius Magnus, kes tegi Seleukiidide riigile lõpu ja sellest sai Rooma provints. Antiochose mõrvas samal aastal hõimupealik Sampciseramus I.

Antiochost on traditsiooniliselt peetud Seleukiidide dünastia viimaseks esindajaks, kuid tema sugulane Philippos II Philormaios elas temast kauem.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Bevan, Edwyn Robert. The House of Seleucus. Vol. II. London: Edward Arnold, 1902. Lk 263-7 [1].

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Tigranes I, Seleukos VII Kybiosaktes
Seleukiidide riigi kuningas
69−64 eKr
Antiochos XIII Asiatikos
Järgmine
Philippos II Philoromaios