Anni-Frid Lyngstad

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Anni-Frid Lyngstad
Anni-Frid Lyngstad May 2013.jpg
Sünniaeg 15. november 1945 (77-aastane)
Autogramm
Anni-Frid Lyngstad signature.svg

Anni-Frid Synni Lyngstad (esinejanimega Frida; sündinud 15. novembril 1945 Ballangeni vallas Norras) on rootsi laulja. Tuntud eelkõige ansambli ABBA liikmena.

Anni-Frid sündis Wehrmachti seersandi Alfred Haase ja 19-aastase norralanna Synni Lyngstadi suhtest, pool aastat pärast Saksa okupatsiooni lõppemist Norras. 1947. aastal oli Anni-Frid sunnitud kolima koos vanaema Arntine (Agny) Lyngstadiga Rootsi, sest sõja ajal sakslasega lapse saamine oli häbiväärne ja niisugustelt vanematelt võidi lapsed koguni ära võtta. Nad elasid Härjedaleni maakonnas, kus Agny tegi mitmesuguseid juhutöid. Synni jäi veel mõneks ajaks Lõuna-Norrasse, kuid peagi liitus Anni-Fridi ja Agnyga Rootsis, ning nad kolisid Malmköpingisse. 28. septembril 1947, enne Anni-Fridi teist sünnipäeva, suri tema ema neerupuudulikkusse ja lapse kasvatas üles vanaema. Juunis 1949 kolisid nad Eskilstuna lähedale Torshällasse, kus Agny töötas õmblejannana. Torshällas kasvaski Anni-Frid üles, suvepuhkused veetis aga Norras sugulaste juures. Anni-Frid uskus, et tema ohvitserist isa suri Teise maailmasõja lõpul, mil laev, kus ta viibis, uppus. Kui Saksa noorteajakirjas Bravo avaldati 1977. aastal Anni-Fridi elulugu, siis avastas tema poolvend Peter Haase selle artikli, ning küsis oma isalt, kas ta viibis sõja ajal Ballangenis. Samal aastal kohtuski Anni-Frid oma isaga esimest korda Stockholmis. Haase suri 2009. aastal.

Anni-Fridi muusikaarmastus sai alguse sellest, kui tema vanaema talle tihti laulis (peamiselt vanu norra laule). Kuigi ta vanaema tihti julgustas teda laulma, ei käinud ta kunagi tema esinemistel, ning suri natuke aega enne ABBA asutamist. Lauljakarjääri alustas Anni-Frid 1958, 13-aastaselt, džässilauljana. 1963. aastal moodustas ta bändi Anni-Frid Four. 18-aastaselt abiellus ta bändi bassimängija Ragnar Fredrikssoniga. Abielust sündis kaks last: poeg Hans Ragnar (26. jaanuaril 1963) ja tütar Ann Lise-Lotte (25. veebruaril 1967). 1969. aasta algul asusid abikaasad lahku elama ja 19. mail 1970 lahutasid nad abielu ametlikult. Samal päeval suri tema vanaema Arntine 71-aastaselt.

Frida Lyngstad ja Benny Andersson 1976. aastal.

1969. aasta veebruaris kohtus ta Benny Anderssoniga Eurovisiooni Rootsi eelvoorus, mille Lyngstad lõpetas lauljana 4. kohaga. Andersson osales sel võistlusel heliloojana. Juba sama aasta augustis nad kihlusid. 1971. aastal asusid nad koos elama. 1972 liitus ta ABBA-ga ning oli bändi koosseisus kuni aastani 1982. Lyngstad ja Andersson abiellusid alles 6. oktoobril 1978, kui ABBA oli kuulsuse tipul, aga juba 1981. aasta veebruaris kolisid nad lahku ja lahutasid sama aasta novembris. Pärast ABBA-st lahkumist jätkas ta soolokarjääri.

1982 lahkus Lyngstad Rootsist ja siirdus Londonisse. 1980. aastate keskpaiku asus ta elama Šveitsi, kus elab praegugi.

1988. aastal sai Lyngstad vanaemaks, kui tema tütar Ann Lise-Lotte sünnitas poja, kelle nimeks sai Jonathan. 13. jaanuaril 1998 hukkus Ann Lise-Lotte autoõnnetuses USA-s Livonias, mis on Detroiti äärelinn.

26. augustil 1992 abiellus Lyngstad prints Heinrich Ruzzo Reußiga, kes oli temast viis aastat noorem, ja sai kasuemaks kaksikutele, 2. juunil 1977 sündinud Henriette ja Pauline Reußile. Abikaasa Heinrich suri 29. oktoobril 1999 lümfoomi tagajärjel.

Heinrich oli õppinud samas internaatkoolis kui Rootsi kuningas Karl XVI Gustav. Seetõttu tutvus Lyngstad Rootsi kuningaperega ja sai lõpuks kuninganna Silvia lähedaseks sõbraks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]