Anneli Jäätteenmäki

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Anneli Jäätteenmäki
Jäätteenmäki Anneli 2014-02-06 1.jpg
Anneli Jäätteenmäki 2014
Sünniaeg 11. veebruar 1955 (64-aastane)
Sünnikoht Lapua
Erakond Soome Keskerakond
Amet Euroopa parlamendi liige
Anneli Jäätteenmäki

Anneli Tuulikki Jäätteenmäki (sündinud 11. veebruaril 1955 Lapual) on Soome ja Euroopa Liidu poliitik, endine Soome justiitsminister ja peaminister. Ta kuulub Soome Keskerakonda.

Jäätteenmäki juhtis Keskpartei napile võidule 2003. aasta parlamendivalimistel pärast kaheksa aastat kestnud opositsioonis olekut ja vastavalt Soome põhiseadusele sai automaatselt õiguse moodustada valitsus. Koalitsioonivalitsusse kuulusid veel sotsiaaldemokraadid ja Rootsi Rahvapartei. Põhiosas jätkas tema valitsus eelmise valitsuse joont.

Jäätteenmäki oli sunnitud ametist tagasi astuma, kui ilmnes, et valimiskampaania ajal sai ta kasutada salajasi dokumente, mis sisaldasid tollase peaministri Paavo Lippose jutuajamise teksti kohtumisel George W. Bushiga Soome toetusest Iraagi sõjale. Nende jutuajamiste avalikustamine aitas kaasa sotsiaaldemokraatide kaotusele valimistel. Jäätteenmäki astus tagasi peaministri kohalt 24. juunil ja Keskpartei juhi kohalt 5. oktoobril 2004.

Tema valitsus oli kestuse poolest Soome läbi aegade eelviimane valitsus (viimane oli Juho Vennola teine valitsus aastal 1920, mis kestis alla 2 kuu). Ta oli Euroopa (kuid mitte maailma) esimene naispeaminister, kes oli võimul samaaegselt naispresidendiga. Pooled tema valitsuse ministritest olid naised.

Alates 2004 on ta Euroopa Parlamendi liige. Ta sai valimistel ligikaudu 140 000 häält, mis oli Soome kõige suurem häältearv ja moodustas 8% häältest Soomes. 2007 loobus ta kandideerimast Soome parlamendivalimistel ja lubas selle asemel keskenduda tööle europarlamendis.

2009. aastal ja 2014. aastal valiti ta Euroopa Parlamenti uueks ametiajaks tagasi. 2015. aastal valiti ta Euroopa Parlamendi asepresidendiks.[1]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Paavo Lipponen
Soome peaminister
2003
Järgnev:
Matti Vanhanen