Andrei Filatov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Andrei Filatov (2015)
Venemaa Maleföderatsiooni president Andrei Filatov Bakuu maleolümpial Venemaa võistkonna kapten-treeneri rollis (seisab võistkonna liikme Aleksandr Grištšuki selja taga) (2016)

Andrei Vassiljevitš Filatov (vene keeles Андрей Васильевич Филатов; sündinud 18. detsembril 1971 Krõvõi Rigis) on vene suurärimees ja maletegelane.

Filatov lõpetas 1993. aastal Minskis Valgevene Kehakultuuri ja Spordi Akadeemia kehakultuuri õpetaja ja maletreeneri erialal. Saavutas suurt edu ettevõtluses. 1996. aastal asutas koos äripartneriga kompanii Severstaltrans. Hiljem sai ta mitme suurfirma kaasomanikuks. Ta on Prantsusmaal Saint-Émilionis (Gironde'i departemangus) asuva viinamarjaistandiku omanik. Ajakirja Forbes venekeelse väljaande andmetel kuulus Filatov 2011. aastal Venemaa saja rikkama eraisiku hulka (1,1 miljardit USA dollarit; 93. koht).

Filatov on kunstikollektsionäär. 2012. aastal asutas kunstifondi Art Russe. 2015. aastal valis Venemaa Kunstide Akadeemia ta oma auliikmeks panuse eest nõukogude ja vene kunsti populariseerimisel. Filatov finantseeris Pariisis Aleksandr Alehhini mälestussamba rajamist. Sponsorina on ta toetanud arvukalt kunstinäitusi ja malevõistlusi.

Filatov on Karjalas asuva Valamo kloostri hoolekogu liige.

Maletegelane[muuda | muuda lähteteksti]

Nooruses osales Filatov malevõistlustel. Täitis meistrikandidaadi järgu. Laiemalt sai ta tuntuks maletreeneri ja malefunktsionäärina. Veebruaris 2014 valiti ta Venemaa Maleföderatsiooni presidendiks. Ühtlasi sai tast FIDE tsooni 1.6 (Venemaa) president ja augustis 2014 FIDE asepresident (2014–2018). FIDE andis talle 2015. aastal rahvusvahelise organisaatori ja septembris 2016 FIDE vanemtreeneri nimetuse. Filatov oli 2015. aastal naiste maailmameistrivõistluste ja Aerofloti lahtise turniiri turniiridirektor. Jaanuaris 2016 sai ta Venemaa malekoondise vanemtreeneriks. Kahel maleolümpial (2016, 2018) on Filatov olnud võistkonna kapteniks (treeneriks).

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on abielus ja kuue lapse isa.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]