Ameerika Ühendriikide staabiülemate ühendkomitee esimees
Ameerika Ühendriikide staabiülemate ühendkomitee esimees on Ameerika Ühendriikide kaitseväe juhataja.
Staabiülemate ühendkomitee esimees on Ameerika Ühendriikide relvajõudude kõige kõrgem ametikoht ja Ameerika Ühendriikide presidendi, Riikliku Julgeolekunõukogu ja kaitseministri olulisim nõuandja sõjanduse vallas. Siiski puudub tal endal käsuõigus riigi sõjaväe üle, kuivõrd 1986. aastal jõustunud Goldwateri-Nicholsi seadusaktiga paika pandud käsuliin jookseb presidendist (relvajõudude ülemjuhataja) kaitseministrini ja seejärel otse kombatant-väejuhatuste juhtideni. Sama seadusakt muutis staabiülemate esimehe ametikoha komitee kontekstis n.ö "esimeseks võrdsete seas".
Ta juhib kaheksaliikmelist Ameerika Ühendriikide staabiülemate ühendkomiteed, millesse kuuluvad lisaks esimehele ja aseesimehele veel kõigi väeliikide juhid, vastavalt maaväe staabiülem, merejalaväe komandant, õhuväe staabiülem, kosmoseoperatsioonide ülem, mereoperatsioonide ülem ja Rahvuskaardi büroo ülem.
Staabiülemate ühendkomitee esimehe kandidaadi esitab senatile kinnitamiseks president. Esimehe ametiajaks on neli aastat, v.a. juhul kui president ta ametist eemaldab või ta erandjuhtudel (sõda, riiklik hädaolukord) teiseks ametiajaks tagasi nimetatakse. Ametisse astudes antakse esimehele automaatselt nelja tärni kindrali või admirali auaste. Staabiülemate ühendkomitee esimees ja aseesimees ei tohi reeglina olla samast väeliigist.
Enne ametikoha loomist täitis samalaadseid ülesandeid USA ülemjuhataja staabiülem, kelleks oli aastatel 1942–1949 laevastikuadmiral William D. Leahy. Esimene staabiülemate ühendkomitee esimees oli armeekindral Omar Bradley, kes teenis ametikohal vahemikus 1949–1953.
Alates 1. oktoobrist 2019 on praeguseks staabiülemate ühendkomitee esimeheks kindral Mark Milley.
Staabiülemate ühendkomitee esimeeste loend[muuda | muuda lähteteksti]
Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]
- Ametlik koduleht (inglise keeles)
Ameerika Ühendriikide staabiülemate ühendkomitee esimees – pildid, videod ja helifailid Wikimedia Commonsis