Amazon Kindle

Allikas: Vikipeedia
Kindle 3

Amazon Kindle on elektroonikaseade, millega saab lugeda digitaalraamatuid. Seade on valmistatud Amazon.com-i poolt. Sõltuvalt mudelist ja mälukaardist võib üks aparaat endas hoida tuhandeid täispikki teoseid. Erinevalt LCD- ja plasmakuvarist on Amazon Kindle'i ekraan valmistatud e-tindi tehnoloogia abil. See tähendab, et kuvar sarnaneb väga paberiga ning see ei kurna silmi. Lisaks kasutab luger voolu vaid siis, kui raamatu lehekülge keeratakse. Vastavalt Kindle mudelitele on neile sisse ehitatud traadita võrk, mis võimaldab kasutajatel lihtsasti ligi pääseda ajalehtedele, blogidele ja teistele digitaalmeedia kanalitele. Esimest Kindle'i mudelit esitleti 2007. aastal. Järgmisena esitleti 2009. aastal Kindle DX mudelit, mis erines esimesest ekraani suuruse poolest. 2011. aasta septembris avalikustas Amazon.com oma järgmised mudelid – Kindle Touch, mis on puutetundliku ekraaniga, ja Kindle Fire, millel on värviline ekraan. Amazon on ka väljastanud Kindle'i tarkvara erinevatele platvormidele, sealhulgas Windowsile, iOS-ile, Mac OS X-ile, Linuxile jt. 2010. aasta viimases pooles avalikustas Amazon Ameerikas, et neilt on ostetud esimest korda rohkem digitaalkujul raamatuid kui paberkandjal.

Seadmed[muuda | muuda lähteteksti]

Kindle'i esimene põlvkond[muuda | muuda lähteteksti]

Amazon Kindle

Esimest Kindle'i versiooni esitleti 19. novembril 2007. aastal ning see maksis esialgu 399 USA dollarit. Seade müüdi välja 5 ja poole tunniga. Tarne järjekorrad ulatusid järgmise aasta kevadeni.[1] See on ainus Kindle'i versioon, mille mälu on laiendatav läbi SD kaardi pesa. Kindle'i originaalversiooni ekraan oli 6 tolli suurune ning sellel oli 250 MB sisemälu, mis suudab endas hoida pea 200 illustreerimata teost. Esimene Kindle väljapoole Ameerika Ühendriike poelettidele ei jõudnud.[2]

Kindle 2[muuda | muuda lähteteksti]

10. veebruaril 2009 esitles Amazon Kindle'i 2. versiooni. Kindle 2 on sisseehitatud tekst-kõneks funktsioon, mis võimaldab teksti kõva häälega ette lugeda. Samuti suurendati mälumahtu. 250 MB asemel on nüüd 2 GB sisemälu, millest 1,4 GB on kasutaja kätes. See tähendab, et seade suudab endas hoida üle 1500 illustreerimata teose. Samuti muudeti Kindle 2 õhemaks ja stiilsemaks. Kindle 2 maksis esialgu 359 USA dollarit, kuid pärast viit kuud otsustas Amazon toote hinda alandada 60 dollari võrra 295 dollari peale. Hiljem sattus seade kriitikute tule alla. Nimelt maksis ühe Kindle 2 tootmine 185,49$, kuid müügihind osutus kaks korda kallimaks. Alles 22. oktoobril 2009 langetas Amazon Kindle 2 hinna 189 USA dollari peale.

24. novembril 2009 andis Amazon välja uuendustega Kindle 2, mis võimaldas lugeda piiratud viisil PDF faile. Aku kestvust tõsteti 85%.

Kindle 2 edukusele aitas kaasa maailmakuulus kirjanik Stephen King, kes kirjutas ühe romaani spetsiaalselt ainult digitaalsel kujul avaldamiseks ning müüs seda ainult Amazon.com-i vahendusel.

KDX ja Kindle

Kindle DX[muuda | muuda lähteteksti]

Uue põlvkonna Kindle DX tuli välja 6. mail 2009. See erines esimesest versioonist suuresti ekraani mõõtude poolest ning toetas PDF-failide lugemist. Selle seadme ekraani läbimõõt oli 9,7 tolli, mis on peaaegu kaks korda suurem esimesest versioonist. Algne hind oli 489 USA dollarit ning sellel oli 4 GB sisemälu. Kui esimest versiooni müüdi ainult Ameerikas, siis Kindle DX-i rahvusvahelist versiooni tarniti 100 erinevasse riiki aasta pärast väljalaset. [3]

Kindle Keyboard[muuda | muuda lähteteksti]

28. juulil 2010 esitles Amazon uue põlvkonna Kindle Keyboardi ehk Kindle 3. Viimast nime kasutavad tihti kasutajad. Seda sellepärast, et see ei erine oma välimuse poolest eriti Kindle 2 või Kindle DX mudelist. Nimi Keyboard tuleneb ka sellest, et see on viimane versioon, millel on navigeerimiseks kasutusel pisike klaviatuur, järgmistel mudelitel aga puutetundlik ekraan. Kindle Keyboard on saadaval kahes versioonis. Esimene, Kindle Wi-Fi, hinnaks oli algselt 139 USA dollarit, ning see ühendub internetiga ainult Wi-Fi kaudu. Teine versioon, mida on ka peetud asenduseks Kindle 2-le, on hinnaga 189$ ja sisaldab nii 3G- kui ka Wi-Fi-ühendust. Sisseehitatud 3G-ühendus kasutab sama juhtmeta signaale, mida ka telefonid kasutavad, lubades alla laadida ja osta juurde võrguaega sealt, kus iganes on telefonil levi.

Mõlema mudeli ekraanid kasutavad e-tindi uuemat versiooni, „pärl“. Sellel on kõrgem kontrast varasemate mudelitega võrreldes ning neil on ka kiirem ekraani värskendus. Sellegipoolest ei ole „pärl“ võrreldav LCD-kraanidega. Kindle Keyboard kasutab protsessorit MX353, vooluvõrgu kiipi Freescale MC13982 ja Samsungi DRAMi. Samuti on muudetud akut. Sisse on ehitatud liitium-polümeer patarei. See tähendab, et puhtalt lugemiseks, ilma traadita internetti kasutamata, suudab seadeldis vastu pidada kuni kaks kuud. Võrgumodemiks on Atheros AR6102G 802.11bg Wi-Fi kaart, mis on võrdeline ka vanemate arvutiruuterite mõõtmetega.

Samuti on Kindle Keyboardile sisse ehitatud tekst-kõneks funktsioon, mis võimaldab rääkides navigeerida e-lugeri menüüs. Selle versiooni Kindle'il on varasemast suurem sisemälu – 4 GB, millest 3GB on kasutajale kättesaadav, lisaks sellele saab veel samapalju juurde muretseda. Selle põlvkonna Kindle tegi 3 aastaga suurima läbimurde raamatute maailmas. 25. Augustil 2010 avalikustas Amazon, et Kindle Keyboard / Kindle 3 oli kõige kiiremini läbimüüdav e-luger terves maailmas.

Kindle Touch[muuda | muuda lähteteksti]

28. septembril 2011 esitles Amazon uut Kindle'i põlvkonda. Erinevalt Kindle Keyboardist ei teinud Touch suurejoonelist muutust. Peamiselt disainiti mudel kaasaegsemaks ning välimuse poolest stiilsemaks. Peamine uuendus seisnes selles, et eemaldati nn. klaviatuur, millega menüüs liigelda ning ekraan muudeti puutetundlikuks.

Kindle Touch on kõige väiksem teistest versioonidest. Ekraani suurus on 6 tolli ning endiselt on kasutusel e-tindi tehnoloogia. Touchi aku peab vastu sama kaua kui eelnevatelgi versioonidel – umbes kaks kuud ilma internetiühenduseta – ning omab samuti 4 GB suurust sisemälu.

Kindle Fire

Hinna poolest on samuti tegemist ühe odavaimaga. Traadita internetiga varustatud mudel maksis esialgu 139 USA dollarit ja 3G/Wi-Fi $149. Hetkel on müügil Amazon Kindle Touch Wi-Fi 99 USA dollariga. [4]

Kindle Fire[muuda | muuda lähteteksti]

28. septembril 2011 esitles Amazon uusimat tahvelarvutit e-lugerite sarjast – Kindle Fire. Seadeldis omab 7-tollist värvilist puutetundlikku ekraani ja on varustatud IPS-tehnoloogiaga. Operatsioonisüsteemiks on kaheharuline Google Android, mis võimaldab ligipääsu Amazoni Appstore’ile, filmidele ja seriaalidele ning ka e-raamatutele. Vaatamata sellele, et Kindle Fire on kui tahvelarvuti, peab aku vastu kuni 8 tundi, seda ilma traadita internetita. Fire suudab endas hoida kuni 10 filmi või 800 muusikafaili või 6000 raamatut. Seadme mälu on tõstetud 8 GB. Kindle Fire hinnaks on 199 USA dollarit. Analüütikute silmis on selline hinnaklass vägagi odav, sest testide põhjal on kogu produkti hinnaks saadud isegi 201,70 USA dollarit, kuid materjalide väärtus kõigub 150–190 US dollari vahel. Kindle Fire on suutnud konkureerima hakata menuka Apple iPadiga.

Kindle Development Kit (KDK)[muuda | muuda lähteteksti]

21. jaanuaril 2010 teatas Amazon, et lähitulevikus näeb ilmavalgust „Kindle Deveopment Kit (Kindle'i arenduse komplekt). Eesmärk on lubada arendajatel luua interaktiivse ning animeeritud sisuga tarkvara Kindle'ile. Beeta väljastati 2010. aasta veebruaris.[5] KDK põhineb Java programmeerimiskeelel. [6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]